Trwa ładowanie...
dp1t29p

Rosja o aktach "Bolka" i Wałęsie: werdykt wyda historia

• Tylko historia wyda ostateczny werdykt - komentuje rosyjski dziennik "Moskowskij Komsomolec" udostępnienie w Polsce przez IPN dokumentów dotyczących agenta SB "Bolka"
• Dziennik podaje, że archiwiści z IPN "potwierdzają autentyczność dokumentów"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja o aktach "Bolka" i Wałęsie: werdykt wyda historia
(PAP, Fot: Jacek Turczyk)
dp1t29p

- Narodowy przywódca, rozum, honor i sumienie naszej epoki, pierwszy prezydent niepodległej Polski (a w bohaterskiej przeszłości prosty gdański elektryk i przy tym ludowy trybun), laureat nagrody Nobla Lech Wałęsa okazał się banalnym agentem specłużb. Tak, od 1970 do 1976 roku, czyli jeszcze przed wszystkimi rewolucyjnymi wydarzeniami. Sam Wałęsa zaprzecza temu faktowi - pisze "MK" w komentarzu opublikowanym we wtorek na stronie internetowej (w druku ukaże się on w środę).

- Co to zmienia? Czy Lech Wałęsa przestaje być tym samym przywódcą narodowym i bohaterem? Uważano go za człowieka z nieskazitelną reputacją. Ale czy tacy istnieją - ludzie z taką reputacją? "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią (biblijną jawnogrzesznicę) kamieniem" - mówił w takich sytuacjach jedyny na świecie człowiek z nieskazitelną reputacją. Innych nie było - pisze autor artykułu.

- Czy można ogółem żyć godnie, ale raz zniszczyć słowem, gestem czy czynem swoją reputację? Kto w ogóle rozwiązuje takie olbrzymie problemy etyczne? Jaka komisja, jaki stwórca? Wszystkich rozsądzi tylko historia. I ona wyda ostateczny werdykt, prędzej czy później - ocenia komentator.

dp1t29p

Przytacza on w artykule przykłady wybitnych Rosjan (m.in. Borysa Pasternaka, Borysa Słuckiego, Bułata Okudżawy), a także Guentera Grassa, który "u schyłku życia przyznał się, że służył w Waffen-SS", i marszałka Philippe'a Petaina, przypominając, że ten ostatni był bohaterem I wojny światowej. - Lista jest bardzo subiektywna, tak jak subiektywne są nasze oceny tych ludzi - zaznacza autor.

- Tylko historia kiedyś zważy wszystko na szalach, oddzieli ziarno od plew, sprawy najważniejsze od nieważnych i wyda swój werdykt - podsumowuje "MK".

dp1t29p

Podziel się opinią

Share
dp1t29p
dp1t29p
Więcej tematów