Zwrot ws. Romanowskiego? Prokuratura Krajowa dementuje
Immunitet PACE nie wyłączał możliwości zatrzymania i przedstawienia zarzutów posłowi Marcinowi Romanowskiemu - przekazała w oświadczeniu Prokuratura Krajowa. Wcześniej pełnomocnik posła pisał o "naruszeniu prawa międzynarodowego", ponieważ w ocenie prawnika Romanowskiego chronił immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
"Z chwilą założenia kajdanek posłowi Marcinowi Romanowskiemu i jego zatrzymania doszło do rażącego naruszenia prawa i pogwałcenia prawa międzynarodowego!" - twierdził mecenas Bartosz Lewandowski. Zdaniem pełnomocnika, poseł "ma drugi immunitet" wynikający z członkostwa w delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Prokuratura Krajowa w komunikacie odniosła się do tych zarzutów. Zapewnia, że w toku śledztwa prokurator "zbadał kwestię zakresu immunitetu przysługującego członkom Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy".
"Zarówno analiza obowiązujących przepisów, jak i treść uzyskanych w tym zakresie dwóch opinii niezależnych ośrodków naukowych, wprost potwierdzają, że immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie wyłączał możliwości zatrzymania i postawienia zarzutów posłowi Marcinowi Romanowskiemu. Nie wyłącza również możliwości jego tymczasowego aresztowania" - wyjaśnia PK w wydanym komunikacie.
PK przyznaje w komunikacie, że zatrzymanie nie byłoby możliwe, ale tylko "w czasie trwania sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w toku posiedzeń komisji lub podkomisji, podczas podróży w sprawach Zgromadzenia oraz podczas wykonywania funkcji członka Zgromadzenia".
"Wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za czyn zabroniony posła na Sejm RP w procedurze krajowej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody wobec członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w sytuacji gdy poseł na Sejm RP przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w komunikacie.
Zatrzymanie Marcina Romanowskiego. Komunikat PK
Wcześniej w komunikacie Prokuratury Krajowej przekazano, że "poseł Marcin Romanowski został dziś zatrzymany na polecenie prokuratora prowadzącego śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości".
Prok. Przemysław Nowak poinformował, że w toku śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości prokurator uzyskał materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie Marcinowi Romanowskiemu zarzutów popełnienia 11 przestępstw, w tym brania udziału w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, a w szczególności poprzez przekraczanie uprawnień, niedopełnianie obowiązków oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentach, wyrządzanie szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa.
Sejm w piątkowym głosowaniu zdecydował o uchyleniu immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. Posłowie zgodzili się także na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
W poniedziałek po południu Sejm potwierdził przekazanie dokumentów dot. uchylenia immunitetu posła do Prokuratury Krajowej. Uchwały dotyczące immunitetu posła Marcina Romanowskiego zostały w poniedziałek dostarczone do Prokuratury Krajowej - poinformowała Kancelaria Sejmu.