Trwa ładowanie...

Rolnik kupi więcej taniego paliwa. Kancelaria Premiera chwali się miliardem dotacji

Rolnik może kupować paliwo bez akcyzy, czyli za około 3,80 zł za litr. A będzie jeszcze miał jeszcze lepiej. Jeszcze przed przyjazdem premiera Mateusza Morawieckiego na festyn "Wdzięczni polskiej wsi" Kancelaria Premiera podała informację o dopłatach do rolniczego paliwa.
Share
Premier Mateusz Morawiecki weźmie dziś udział w festynie rolniczym "Wdzięczni polskiej wsi".
Premier Mateusz Morawiecki weźmie dziś udział w festynie rolniczym "Wdzięczni polskiej wsi".Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Jakub Wlodek
d45du9d

Dziś premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w festynie "Wdzięczni polskiej wsi" w Kolnie na Podlasiu. Tuż przed imprezą Kancelaria Premiera opublikowała serię wpisów w mediach społecznościowych, związanych z tym wydarzeniem. To zapewne tematy, jakie premier poruszy w rozmowach z rolnikami.

Kancelaria Premiera podkreśla, że w tym roku rolnicy otrzymali 1,18 mld zł dofinansowania zakupu paliwa rolniczego. "Zwiększono pomoc państwa w obniżeniu kosztów produkcji rolnej poprzez podwyższenie wielkości zwrotu akcyzy zawartej w oleju napędowym zużywanym w pracach rolniczych. Dofinansowanie w 2019 r. wyniosło 1,18 mld zł" - czytamy w informacji.

Rolnik kupuje paliwo po 3,80 zł za litr

Dopłaty do paliwa to obok dopłat obszarowych to jeden z przywilejów dla gospodarstw rolnych. Rolnicy, którzy kupują paliwo do maszyn rolniczych, otrzymują zwrot zawartej w cenie stawki akcyzy. Przy obecnych cenach oleju napędowego daje to 1,17 zł zniżki. Po jej uwzględnieniu koszt litra paliwa wynosi ok. 3,80 zł. (dane serwisu E-petrol.pl).

d45du9d

Przepisy znowelizowanej wiosną tego roku ustawy zakładają, że na jeden hektar upraw należy się 100 litrów taniego paliwa. W przypadku hodowców, osobny przelicznik wiąże dopłaty do paliwa z liczbą posiadanych krów lub świń.

"Wdzięczni polskiej wsi". Będą odznaczenia dla rolników i kół gospodyń

Kancelaria Premiera wyliczyła też inne przywileje dla rolników. Od 2019 roku premia dla młodych rolników na rozpoczęcie rolniczej działalności wynosi 150 tys. zł (więcej o 50 proc). Wprowadzono przepisy zwalniające z podatku dochodowego od obrotu oraz z podatku od nieruchomości terenów znajdujących się w użytkowaniu spółdzielni rolniczych.

Święto "Wdzięczni polskiej wsi" organizowane jest po raz drugi. Podobnie jak ogólnopolskie dożynki jest okazją do wyrażenia wdzięczności dla rolników za pracę na rzecz dobra wspólnego. Podczas uroczystości premier Mateusz Morawicki wręczy medale wyróżnionym Kołom Gospodyń Wiejskich i zasłużonym rolnikom. W programie obchodów zaplanowano mszę świętą, korowód dożynkowy oraz występy zespołów ludowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45du9d

Podziel się opinią

Share
d45du9d
d45du9d
Więcej tematów