Rolnicy wciąż czekają na umowę UE‑Mercosur. Co stoi na przeszkodzie?
Rolnicy wciąż nie mają dostępu do umowy Unii Europejskiej z Mercosur, mimo że negocjacje zakończyły się w grudniu 2024 r. Resort rozwoju tłumaczy, że tekst umowy jest w trakcie "oczyszczania".
Co musisz wiedzieć?
- Negocjacje zakończone: Umowa UE-Mercosur została wynegocjowana w grudniu 2024 r., ale jej tekst wciąż nie jest dostępny dla rolników.
- Brak poparcia Polski: Polska nie popiera umowy z Mercosur z powodu braku przepisów gwarantujących spełnienie unijnych standardów przez towary z Ameryki Południowej.
- Potencjalna blokada: Przyszłość umowy zależy od zgromadzenia mniejszości blokującej w Radzie UE, co wymaga koalicji czterech państw członkowskich.
Jak informuje portal Pomorska.pl, rolnicy nie mogą przeanalizować umowy Unii Europejskiej z krajami Mercosur. Czekają na to od 6 grudnia.
Polska nie popiera umowy UE z krajami Mercosur, co budzi niepokój wśród konsumentów i producentów żywności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Debata w Telewizji Republika. "Trzaskowski podkulił ogon i dał drapaka"
Chodzi o to, że brakuje przepisów gwarantujących, że towary z Argentyny, Brazylii, Paragwaju, Boliwii, Wenezueli i Urugwaju spełnią unijne standardy.
Komisja Europejska zapewnia, że porozumienie uwzględnia te obawy, ale szczegóły umowy wciąż nie są znane.
Bezpieczeństwo żywnościowe i kontrowersje wokół umowy UE-Mercosur
- Umowa ta budzi duże zainteresowanie producentów rolnych, ponieważ może mieć istotny wpływ na krajowy sektor rolnictwa, konkurencyjność polskich gospodarstw oraz bezpieczeństwo żywnościowe - przypomina, cytowany przez portal, Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Rolnicy apelują więc o udostępnienie umowy o wolnym handlu w języku polskim, by móc ją przeanalizować.
Umowa z Mercosur o wolnym handlu. Resort rozwoju odpowiada
Michał Baranowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, wyjaśnia, że polska wersja umowy jeszcze nie powstała.
- Wynegocjowany tekst umowy podlega procesowi "oczyszczania" tekstu pod względem prawnym, po czym przekazywany jest do tłumaczenia przez służby językowe na wszystkie oficjalne języki UE - tłumaczy Baranowski.
Po zakończeniu tych procedur, Komisja Europejska opublikuje wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie podpisania umowy.
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wskazuje, że przyszłość umowy zależy od zgromadzenia mniejszości blokującej w Radzie UE. "Wymaga to koalicji co najmniej czterech państw członkowskich o łącznym udziale co najmniej 35 proc. ludności UE" - czytamy. Francja, Holandia i Polska mogą podjąć próbę blokady, ale kluczowe może być przekonanie Włoch.
Jeśli umowa UE-Mercosur zostanie przyjęta, powstanie jedna z największych stref wolnego handlu na świecie, obejmująca ponad 750 mln osób.
Źródło: pomorska.pl