Polska nie radzi sobie po aferze PiS? Ciągle są problemy
Wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys zauważa spadek presji wizowej na polskie placówki. Nowe ustawy mają uszczelnić system wizowy i dostosować go do potrzeb gospodarki.
Wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys podczas wtorkowej konferencji prasowej wyraziła nadzieję, że nowe projekty ustaw uszczelniających system wizowy pomogą w rozwiązaniu problemu nadmiernego wydawania pozwoleń na pracę.
Nowe ustawy wizowe
W grudniu rząd przyjął pakiet czterech projektów ustaw, które mają na celu uszczelnienie polskiego systemu wizowego. Jeden z projektów został opracowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Celem tych ustaw jest "urealnienie liczby wiz względem potrzeb polskiej gospodarki i możliwości polskiego środowiska akademickiego".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Akcja na granicy z Białorusią. Polscy strażnicy nie dali się nabrać
Mościcka-Dendys podkreśliła, że Polska zmagała się z problemem nadmiernej produkcji wiz, które nie były związane z rzeczywistymi potrzebami gospodarczymi kraju. Nowe przepisy mają na celu umiędzynarodowienie polskich szkół wyższych oraz wydawanie wiz pracowniczych dla osób rzeczywiście zainteresowanych zatrudnieniem w Polsce.
Oczekiwania na efekty
Wiceszefowa MSZ przyznała, że dotychczasowe działania nie przyniosły wystarczających rezultatów w ograniczeniu nadmiernego wydawania wiz.
- Mamy nadzieję, że te ustawy uszczelniające załatwią sprawę. Liczymy, że od końca pierwszego kwartału to już będzie możliwe - zaznaczyła Mościcka-Dendys.
Obecnie obserwowany jest pewien spadek presji wizowej na polskie placówki, co może być pierwszym krokiem w kierunku poprawy sytuacji. Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu lepsze dostosowanie liczby wydawanych wiz do rzeczywistych potrzeb rynku pracy i edukacji w Polsce.