Afera wizowa. Zawiadomienia do Prokuratury. Na liście były premier
Komisja śledcza ds. "afery wizowej" skierowała do Prokuratury Krajowej zawiadomienia dotyczące 11 osób, w tym b. premiera Mateusza Morawieckiego oraz b. szefów MSZ i MSWiA Zbigniewa Raua i Mariusza Kamińskiego - poinformował w piątek szef tej komisji Marek Sowa (KO).
Na początku grudnia br. komisja śledcza zajmująca się tzw. aferą wizową przyjęła raport końcowy ze swoich prac. Zdecydowała też, że zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez 11 osób.
"Dzisiaj kierujemy do Prokuratury Krajowej zawiadomienia dotyczące 11 osób. Wśród nich m.in.: Zbigniew Rau, Mateusz Morawiecki, Mariusz Kamiński, Jadwiga Emilewicz, Andrzej Stróżny i Lech Kołakowski. Prawo musi być równe dla wszystkich" - napisał przewodniczący Sowa w piątek po południu na platformie X. Do wpisu dołączył zdjęcia obszernych i spakowanych w kartony zawiadomień kierowanych do prokuratury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosja winna obaleniu reżimu w Syrii. "Dlatego, że jest słaba"
Morawiecki, Rau, Emilewicz. Komisja śledcza ma listę
Pierwsze z zawiadomień dotyczy b. szefa MSZ Zbigniewa Raua. Według komisji Rau m.in. nadużył udzielonych mu uprawnień, podejmując decyzję o przyjęciu koncepcji rozwoju Centrum Decyzji Wizowych i Centrum Informacji Konsularnej "poprzez utworzenie ich zamiejscowych referatów mimo braku uzasadnienia merytorycznego, organizacyjnego i ekonomicznego takiej decyzji".
Z kolei były premier Mateusz Morawiecki oraz była minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zostali oskarżeni o nadużycie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków związanych z realizacją programu Poland.Business Harbour. Program ten został wprowadzony bez odpowiedniej podstawy prawnej i dokumentacji.
Komisja bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.
Źródło: PAP/WP