Trwa ładowanie...
d3ubr6x

Rodzina żołnierza wyklętego dostanie wysokie odszkodowanie. Ponad 500 tys. zł

Żona i córka Jana Gąsienicy-Kotelnickiego, żołnierza wyklętego z grupy "Ognia", domagały się odszkodowania za gnębienie go przez UB. Sąd apelacyjny w Krakowie utrzymał wcześniejszy wyrok. Kobiety dostaną łącznie 520 tys. zł zadośćuczynienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd apelacyjny utrzymał wyrok sądu okręgowego
Sąd apelacyjny utrzymał wyrok sądu okręgowego (Fotolia)
d3ubr6x

Krakowski sąd apelacyjny utrzymał wyrok sądu okręgowego, nakazujący wypłatę 520 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania dla żony i córki żołnierza wyklętego Jana Gąsienicy-Kotelnickiego - informuje "Gazeta Krakowska". Kobiety domagały się pieniędzy za torturowanie mężczyzny, do którego doszło w latach 40. i 50.

Gąsienica-Kotelnicki w 1946 r. dołączył do 2 kompanii zgrupowania Błyskawica, dowodzonej przez Józefa Kurasia ps. "Ogień". W grudniu 1946 r. jego oddział wpadł w zasadzkę w Dolinie Chochołowskiej. 21-letni mężczyzna był bity, podtapiany i rażony prądem przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Czytaj także: Jest decyzja sądu ws. syna żołnierza wyklętego

d3ubr6x

Za działalność w kompanii "Ognia" skazano go na śmierć. Potem karę zmieniono na dożywocie, a następnie skrócono do 15 lat. Jan Gąsienica-Kotelnicki wyszedł ostatecznie na wolność w 1954 r. Zmarł 22 lata później.

Źródło: "Gazeta Krakowska"

Czytaj także: Pomagali żołnierzom wyklętym. Córka chce zadośuczynienie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ubr6x

Podziel się opinią

Share

d3ubr6x

d3ubr6x
Więcej tematów