Trwa ładowanie...

Rodzina 500 plus. Nadchodzi rewolucja? Świadczenie "powinno być waloryzowane"

Rosnące koszty życia sprawiają, że w dyskusji społecznej powraca temat waloryzacji świadczeń wypłacanych w ramach programu Rodzina 500 plus. Rząd w ustawie budżetowej nie zaplanował podwyżki kwoty dodatku. Według opozycji, środki powinny ulegać rokrocznej waloryzacji.

Waloryzacja 500 plus? Lewica odpowiadaWaloryzacja 500 plus? Lewica odpowiadaŹródło: Adobe Stock, fot: Rochu_2008
d40kajq

Z sondażu przeprowadzonego przez Wirtualną Polskę w czerwcu 2022 roku wynika, że za waloryzacją świadczenia 500 plus było wówczas 45,4 proc. badanych. Nieco mniej Polaków opowiedziało się przeciwko podniesieniu kwoty świadczenia - odpowiedzi negatywnej udzieliło 45,4 proc. badanych.

Waloryzacja 500 plus. Opozycja odpowiada

O możliwą waloryzację 500 plus został zapytany przez reporterów Super Expressu poseł lewicy Adrian Zandberg. Według niego, "500 plus powinno być waloryzowane o wskaźnik inflacji, podobnie jak pozostałe świadczenia".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Będzie 700+? "Jasne. I piętnasta emerytura. Przed wyborami obiecają wszystko"

Polityk jednocześnie wskazywał, że w dobie rosnącej inflacji i szalejącej drożyzny "ludzie zależni od świadczeń powinni czuć się bezpieczni. To powinno być rozwiązanie systemowe" - dodał. Jak wskazuje serwis money.pl, eksperci są skłonni poprzeć pomysł opozycji - warunkiem ma być jednak zmiana przepisów. Obecnie świadczenie przysługuje na każde dziecko w rodzinie, które nie ukończyło 18 roku życia, niezależnie od dochodów gospodarstwa domowego. Nowelizacja miałaby sprawić, że dodatek będzie wypłacany jedynie osobom pracującym, których dochody są niskie. "500 plus nie powinno pomagać osobom w trudnej sytuacji. Od tego jest opieka społeczna".

d40kajq

Waloryzacja 500 plus. Co na to rząd?

- Nie mam informacji, że rząd podwyższy to świadczenie, natomiast myślę, że się z tym poważnie liczy. Uważam, że co trzy lata powinna być waloryzacja i teraz jest dobra na to chwila - mówiła w maju 2022 roku była minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Obecnie, przedstawiciele rządu nie potwierdzają spekulacji dotyczących możliwej waloryzacji 500 plus przed wyborami.

Według wyliczeń ekonomistów, ze względu na inflację, wartość świadczenia wypłacanego od 2016 roku sukcesywnie maleje. "Podczas gdy rok od wprowadzenia wypłat 500 zł dla rodzin ich wartość spadła do 490 zł, to już w 2019 roku było to 471 zł, w 2021 roku - 433 zł, a w październiku 2022 stopniała aż do 368 zł".

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40kajq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40kajq
Więcej tematów