Trwa ładowanie...
d3kf70y

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Andrzej Duda i Marta Kaczyńska na Wawelu

Prezydent Andrzej Duda w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej oddał hołd spoczywającej w krypcie katedry na Wawelu parze prezydenckiej: Lechowi i Marii Kaczyńskim. Pamięć rodziców uczciła też Marta Kaczyńska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do Krakowa przyjechała także Marta Kaczyńska z dziećmi
Do Krakowa przyjechała także Marta Kaczyńska z dziećmi (East News, Fot: Beata Zawrzel/REPORTER)
d3kf70y

"Tamtego ranka, 10 IV 2010 roku, nad lotniskiem Smoleńsk-Północny opadła mgła. Zniknął w niej biało-czerwony tupolew. Nasi Rodacy zginęli. Prezydent RP, prof. Lech Kaczyński, jego Małżonka, wielu wspaniałych ludzi. Ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi" - głosi komunikat kancelarii prezydenta z wypowiedzią Andrzeja Dudy.

W opublikowanym jednocześnie filmie można usłyszeć całość wypowiedzi prezydenta.

- Tamten dzień to był również dzień, który uświęcił to miejsc. To wielki dorobek serc Polaków, to wielki dorobek naszych serc, że umieliśmy wtedy stanąć razem ponad wszelkimi podziałami, być tutaj, niezależnie od poglądów, niezależnie od wiary. Wszyscy byliśmy wtedy zjednoczeni - mówi prezydent na nagraniu.

    East News
(East News, Fot: Beata Zawrzel)

Morawiecki i Szydło przed tablicami

Z kolei Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod tablicami w KPRM upamiętniającymi ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Premierowi towarzyszyli m.in. wicepremier Beata Szydło, pełnomocniczka premiera ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders i rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

d3kf70y

Zobacz również: Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary

"Dziewięć lat temu Rzeczpospolita utraciła swoich najlepszych synów i córki, którzy lecieli oddać hołd pomordowanym w Katyniu. Jesteśmy Im winni pamięć - o Nich samych, ale także o Ich spuściźnie i etosie. Pustki, która wtedy powstała w nas wszystkich, nie da się opisać słowami" - napisał na Twitterze Morawiecki.

Lech i Maria Kaczyńscy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w drodze do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Uroczystości pogrzebowe prezydenckiej pary odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Spoczęli oni w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

d3kf70y

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3kf70y

Podziel się opinią

Share
d3kf70y
d3kf70y
Więcej tematów