PolskaRFN i NRD na grafice po wyborach. "Woda na młyn Kaczyńskiego"

RFN i NRD na grafice po wyborach. "Woda na młyn Kaczyńskiego"

Zachodnie województwa, gdzie wygrała KE, oznaczone jako RFN, a wschodnia część z przewagą PiS jako NRD czy DDR - tak na przegraną zareagowali przeciwnicy PiS. - To prezent dla Jarosława Kaczyńskiego - mówi WP prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.

RFN i NRD na grafice po wyborach. "Woda na młyn Kaczyńskiego"
Źródło zdjęć: © twitter.com/screen
Arkadiusz Jastrzębski

W grafikach, które rozsyłają w mediach społecznościowych zwolennicy Koalicji Europejskiej, nazwa Republiki Federalnej Niemiec ma podkreślać najpewniej rozwój gospodarczy tej części Niemiec po II wojnie światowej. Województwa, w których wygrało Prawo i Sprawiedliwość, nazwano Niemiecką Republiką Demokratyczną (NRD lub DDR), czyli gorszą, bo komunistyczną. Warszawę porównano do Berlina Zachodniego w czasach żelaznej kurtyny.

Zdaniem prof. Rafała Chwedoruka to kalka liberalnych schematów z lat 90. - To one doprowadziły do upadku Unię Wolności, Platformę Obywatelską, a teraz - po raz kolejny w tym samym środowisku - KE. Tak nie można myśleć - mówi nam politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Takie grafiki to przysłowiowa "woda na młyn" PiS i dobry początek kampanii obozu Jarosława Kaczyńskiego przed wyborami parlamentarnymi. Wystarczy skserować i pokazywać swoim zwolennikom - dodaje prof. Chwedoruk.

Zobacz także: PiS idzie po kolejne samodzielne rządy? Analiza Pawła Kowala

Prof. Chwedoruk: to kalka, rzeczywistość nie jest taka prosta

Ekspert przypomina, że znaczenie podziału politycznego Polski podnoszono już w debacie publicznej tuż po transformacji ustrojowej z 1989 roku.

- Tłumaczono to m.in. podziałami wynikającymi z różnic powstałych podczas zaborów, a także zasiedlania tzw. ziem odzyskanych. Ten podział nie jest jednak wcale tak oczywisty - zaznacza nasz rozmówca.

- Nie jest to proste, jeśli spojrzymy na mapy z wynikami wyborów w powiatach czy gminach. Przypomnijmy też chociażby prezydentów Białegostoku, Lublina czy Rzeszowa, którzy są związani z PO, a przecież to "ściana wschodnia". Z drugiej strony - PiS umacnia się w części Wielkopolski i w niektórych dzielnicach Szczecina czy Wrocławia - dodaje prof. Chwedoruk.

Wyniki wyborów. Ekspert: nie te problemy

Jego zdaniem to nie podział na "proueuropejski zachód" (RFN) i "pisowski wschód" (NRD) zaważył na wyniku wyborów.

- Tematyka podnoszona w kampani przez KE - czyli np. prawa mniejszosci seksualnych i antyklerykalizm - nawet dla zwolenników partii liberalnych była uważana za drugoplanową - uważa prof. Rafał Chwedoruk.

- Dyskusja o tematach obyczajowych mobilizowała wręcz przeciników KE. PiS w tym czasie zdobywał wyborców, mówiąc o problemach społecznych - ocenia ekspert.

Grafikę pokazała m.in. blogerka modowa Maffashion.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

rafał chwedorukrfnnrd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1125)