Trwa ładowanie...

Koalicja Europejska przekonała emigrantów. Oto jak głosowali Polacy za granicą

Polonia w USA wybrała PiS, emigranci w Wielkiej Brytanii - Koalicję Europejską. W tegorocznych wyborach Polacy w rekordowych liczbach głosowali także za granicą. Najlepszy wynik zanotowała KE.

Koalicja Europejska przekonała emigrantów. Oto jak głosowali Polacy za granicąŹródło: East News, fot: WOJTEK LASKI
d21sq5z
d21sq5z

W polskich wyborach do Europarlamentu zagłosowało 97,7 tys. Polaków przebywających za granicą. To ponad trzy razy więcej, niż pięć lat temu, kiedy poza Polską oddano tylko 30 tys. głosów. Znacząco nie zmieniły się jednak polityczne preferencje emigrantów.

W 2014 roku chętniej głosowali oni na PO (32 proc.) niż na PiS (29 proc.). Teraz przewaga Koalicji Europejskiej była jeszcze większa - 37,7 do 29,1 proc. Znacznie lepsze wyniki, niż w kraju zanotowała też Wiosna (14,7 proc.) i Konfederacja (13 proc.) .

Największym zagranicznym polem bitwy była Wielka Brytania. Tylko w Londynie głosowano w ośmiu lokalach. W stolicy zwycięzcą - tak jak w całym Zjednoczonym Królestwie - okazała się Koalicja Europejska z 2202 głosami. Drugi był PiS z 1404 głosami, ale tuż za nim uplasowały się Wiosna (1205) i Konfederacja (1170).

d21sq5z

Co ciekawe, jak wyliczył korespondent PAP Jakub Krupa, w skali całej Wielkiej Brytanii drugie miejsce zajęła Konfederacja z 24 proc. głosów.

Zupełnie inny obraz wyłania się z głosowania amerykańskiej Polonii. Według wstępnych wyników uzyskanych na podstawie głosowania w okręgach chicagowskim, nowojorskim i waszyngtońskim, za PiS opowiedziało się w sobotę 5961 uczestników wyborów. Koalicja Europejska miała 2000 zwolenników, a Konfederacja 1283. Pozostałe ugrupowania otrzymały znacznie mniejsze poparcie.

W innym wielkim skupisku polskich emigrantów - w Niemczech - Koalicja Europejska zanotowała wyraźne zwycięstwo. Głosy na nią oddało 5285 osób, na PiS - 4073, na Wiosnę - 2089, a na Konfederację - 1135.

d21sq5z

Zobacz także: Znakomity wynik byłej premier w wyborach do PE. Gowin enigmatycznie o przyszłości Szydło

Niska aktywność na wschodzie

W znacznie mniejszych liczbach głosowali Polacy mieszkający na wschodzie. Na Białorusi wygrała KE, ale głos na nią oddało jedynie 77 osób. PiS był drugi z 69 głosami. Na Litwie wygrał zaś PiS, zdobywając 105 głosów. KE otrzymała 88.

Najwięcej Polaków ze wschodu głosowało na Ukrainie. Wygrała tam Koalicja Europejska z 636 głosami. Drugi był PiS - 423, trzecia - Wiosna 134.

KE zdecydowanie wygrała też w Izraelu. Zdobyła 227 z 477 głosów. PiS poparło 102 Polaków z Izraela, czyli tylko 11 więcej niż Wiosnę. Konfederacja, która w kampanii zasłynęła z antysemickich gestów, zebrała w Tel Awiwie 17 głosów.

d21sq5z

Co ciekawe, nie wszędzie zwycięstwo odniosła jedna z dwóch największych partii. Największy - i być może jedyny - wyborczy sukces Wiosna odniosła na Tajwanie. Na 91 oddanych tam głosów Wiosna zgarnęła 34, o 4 wyprzedzając KE. Trzecia była Lewica Razem - 7, a czwarty PiS z trzema głosami.

Z bardziej "egzotycznych" krajów ciekawie prezentują się wyniki z Korei Północnej, gdzie głosowali głównie pracownicy tamtejszej ambasady. Spośród 10 oddanych głosów, 6 otrzymał PiS, 2 - Lewica Razem, a po jednym KE i Wiosna. Placówka w Pjongjangu była najmniejszą komisją obwodową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21sq5z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21sq5z
Więcej tematów