"Piranie" przeciw Rosji. Nowa pomoc dla Kijowa
Szwajcaria może zrezygnować z wieloletniego statusu neutralności i wkrótce zezwolić na eksport broni do Ukrainy. Przedstawiciele kompleksu obronno-przemysłowego oraz nastroje społeczne skłaniają szwajcarskich polityków do podjęcia takiej właśnie decyzji - wynika z ustaleń Reutersa. Stanie się to wbrew oczekiwaniom Rosji.
Wezwania ze strony europejskich sąsiadów Szwajcarii, aby zezwolić dostawy broni jej produkcji do Kijowa, stają się coraz głośniejsze w związku z zapowiedzią rosyjskiej ofensywy. To właśnie skłoniło dwie parlamentarne komisje bezpieczeństwa do zalecenia złagodzenia przepisów dotyczących handlu bronią - wyjaśnia Reuters.
Szwajcaria nadal neutralna? "Nie powinniśmy stawiać weta"
- Chcemy być neutralni, ale jesteśmy częścią świata zachodniego - powiedział agencji Thierry Burkart, lider centroprawicowej partii FDP, która przedstawiła rządowi propozycję zezwolenia na reeksport broni do krajów "z podobnymi wartościami demokratycznymi do Szwajcarii".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Wojna w powietrzu. "Obnażyła słabość Rosjan"
Szwajcarska neutralność w zakresie niedostarczania broni krajom walczącym obowiązuje od 1815 r. i została potwierdzona w traktacie z 1907 r. - zauważa portal Ukraińska Prawda. Serwis dodaje, że w kraju obowiązuje odrębne embargo na sprzedaż broni do Ukrainy i do Rosji.
Czytaj też: Oto co grozi Ukrainie. "Operacja Sztylet"
- Nie powinniśmy stawiać weta i nie przeszkadzać innym w pomaganiu Ukrainie. Jeśli to zrobimy, poprzemy Rosję, która nie jest neutralna. Inne kraje chcą wesprzeć Ukrainę i zrobić coś dla bezpieczeństwa i stabilności Europy. Nie mogą zrozumieć, dlaczego "Szwajcaria musi powiedzieć nie" - powiedział Burkart w wywiadzie dla Reutersa.
Jaka broń może trafić do Ukrainy?
Jeśli Szwajcaria zgodzi się na reeksport broni swojej produkcji, to do Ukrainy mogą trafić m.in. transportery opancerzone Pirania z Danii (choć w UE korzysta z nich również armia Rumunii - na zdj.) W związku z dotychczasową polityką Szwajcarii Niemcy nie mogły z kolei wysłać wojskom Ukrainy pocisków do zestawów przeciwlotniczych Gepard, a Hiszpania całego zestawu przeciwlotniczego Toledo, bo w dużej części jego komponenty pochodzą ze Szwajcarii.
Spory przed decyzją
Jak pisze Reuters, sprawa ta podzieliła prawicową Szwajcarską Partię Ludową (SVP), największą partię w niższej izbie parlamentu, która tradycyjnie mocno broniła neutralności.
- Pozwolenie na dostawy broni do kraju, który jest zaangażowany w konflikt zbrojny, zniszczy podstawy pokoju i dobrobytu w naszym kraju - powiedział wiceprzewodniczący parlamentu David Zuberbuhler.
Jednak inny członek partii, zasiadający w izbie wyższej parlamentu Werner Salzmann, nie zgodził się z nim, wyrażając zaniepokojenie dodatkowymi szkodami dla szwajcarskiego sektora obronnego wynikającymi z polityki neutralności.
W styczniu Komisja Polityki Bezpieczeństwa Rady Narodowej Szwajcarii (niższa izba parlamentu) zatwierdziła wniosek i inicjatywę parlamentarną, która przewiduje zezwolenie na reeksport szwajcarskiej broni z krajów trzecich do Ukrainy.
Źródła: Reuters, pravda.com.ua
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski