Reżim Kima straszy: mamy potencjał, aby zaatakować USA
• Korea Północna ogłosiła sukces testu pocisku balistycznego woda-ziemia
• Pocisk zdolny do przenoszenia głowic nuklearnych wystrzelono w sobotę
• Jest reakcja USA na północnokoreański test
Północnokoreańska propaganda ogłosiła, że komunistyczna Północ osiągnęła już potencjał pozwalający na przeprowadzenie ataku nawet na Stany Zjednoczone. Sobotni test przeprowadzony z pokładu łodzi podwodnej nadzorować miał sam Kim Dzong Un.
Władze Korei Południowej uważają jednak, że test prawdopodobnie zakończył się niepowodzeniem. Według Kolegium Połączonych Szefów Sztabów na Półwyspie Koreańskim, północnokoreański pocisk pokonał zaledwie 30 kilometrów, po czym spadł do morza. Według wojskowych, tego typu rakiety mają minimalny zasięg 300 kilometrów.
Reakcja USA i Francji
Władze USA ograniczyły możliwość poruszania się po tym kraju szefa północnokoreańskiej dyplomacji, który brał udział w sesji ONZ. Dowództwo Sił strategicznych USA opublikowało komunikat potwierdzający nowy test Pjongjangu, który - jak podkreślono - nie stanowił zagrożenia dla Ameryki Północnej. Rzecznik Departamentu Stanu USA
John Kirby oświadczył, że test dokonany z wykorzystaniem technologii pocisków balistycznych był "jawnym naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ".
Francja wezwała w sobotę UE do jednostronnego zastosowania wobec Pjongjangu dodatkowych sankcji w odpowiedzi na sobotnią próbę rakietową. Francuskie MSZ zaapelowało też do społeczności międzynarodowej o "zdecydowaną i wspólną reakcję" aby skłonić Koreę Północną do "zaprzestania prowokacji".
Niebawem test z bronią nuklearną?
Nasilają się spekulacje, że Pjongjang może dokonać kolejnej próby z bronią nuklearną przed zjazdem rządzącej partii komunistycznej w maju. Oczekuje się, że na zjeździe, pierwszym od 36 lat, przywódca kraju Kim Dzong Un zadeklaruje, że Korea Północna dysponuje silną armią i bronią nuklearną.
Minister spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Su Yong oświadczył w wywiadzie dla Associated Press, że jego kraj jest gotów zaprzestać prób z bronią nuklearną jeśli USA zaprzestaną przeprowadzania co roku wspólnych z Koreą Południową manewrów wojskowych.