Resort finansów znów się odmładza. 25‑latek w gabinecie politycznym
Ciąg dalszy zmian personalnych w kierownictwie ministerstwa finansów. Jeszcze nie ucichły kontrowersje wokół powołania na stanowisko wiceministrów: 29-letniego Piotra Patkowskiego i 37-letniej Anny Chałupy, a w gabinecie politycznym pojawił się 25-letni Maciej Cyprian Flis. Przed pracą w resorcie pracował m.in. w Instytucie Podatkowym znanego ekonomisty, członka Rady Programowej PiS.
Flis został członkiem gabinetu politycznego w lutym br. W marcu skończył 25 lat. Jak wynika ze strony resortu, przed pracą w resorcie doświadczenie zdobywał m.in. w spółce adwokackiej Parchimowicz i Kwaśniewski oraz w Instytucie Studiów Podatkowych „Modzelewski i Wspólnicy”. Instytut współtworzył Witold Modzelewski, były wiceminister finansów w latach 1992-96, odpowiedzialny za przebudowę systemu polskiego prawa podatkowego.
Za jego kadencji m.in. wprowadzono podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, banderolowanie wyrobów akcyzowych, ulgi inwestycyjne w podatkach dochodowych, przepisy o identyfikacji podatników (NIP)
. Od 2014 roku Modzelewski jest członkiem rady programowej Prawa i Sprawiedliwości i Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie.
Praktyki w Trybunale Konstytucyjnym, staż w Ordo Iuris
- Modzelewski w PiS ma wysokie notowania. Flis to jego wychowanek, publikował razem z Modzelewskim.Specjalizuje się w prawie podatkowym. Mimo młodego wieku ma sporą wiedzę prawniczą - mówi nam anonimowo jeden z urzędników resortu finansów.
Więcej o przebiegu kariery zawodowej nowego członka gabinetu politycznego możemy dowiedzieć się z serwisu linkedin, gdzie Flis ma swój profil. Jest magistrem prawa, aplikantem adwokackim, ukończył również studia podyplomowe w zakresie prawa podatkowego. Miał praktyki w Trybunale Konstytucyjnym (2019 rok) i resorcie finansów (2018).
Odbył również staż w Instytucie na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. To organizacja młodych prawników o konserwatywnych poglądach, która forsowała przed laty skrajnie antyaborcyjną ustawę. Instytut był autorem zmian, które zakładały karanie kobiet dokonujących aborcji więzieniem. Projekt w Sejmie odrzucono.
Zobacz też: Wybory 2020. Obóz rządzący poróżniony. "Rozpad rządu możliwy"
Oprócz niego w gabinecie politycznym pojawił się również 28-letni Bartosz Piasecki. Jak informuje resort finansów, w okresie poprzedzającym pracę w ministerstwie pracował w: Nowojorskim Oddziale Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwie Rozwoju.
Przypomnijmy, kilka dni temu 29-latek został wiceministrem finansów. To Piotr Patkowski, który dodatkowo objął stanowisko Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. W przeszłości był m.in. członkiem gabinetu politycznego Mateusza Morawieckiego, gdy ten był wicepremierem oraz ministrem rozwoju i finansów. Ostatnio zajmował stanowisko Koordynatora Oceny Skutków Regulacji w KPRM. Po jego nominacji w mediach społecznościowych pojawiło się wiele głosów krytyki. Podważano jego doświadczenie i kompetencje. Pojawiły się nawet głosy, że może być drugim Bartłomiejem Misiewiczem.
W obronie nowego wiceministra stanął szef resortu finansów Tadeusz Kościński.– Myślę, że jest niejeden milioner, który jest dużo młodszy od Piotra. Pracuję z nim ponad cztery lata, pracowaliśmy razem w Ministerstwie Rozwoju – powiedział Tadeusz Kościński w rozmowie z Money.pl. – Praktycznie wszystkie ustawy, które szły na Radę Ministrów to przechodziły przez biurko Piotra – dodał, odnosząc się do etapu pracy Piotra Patkowskiego w KPRM.
Zdaniem ministra Kościńskiego, "29 lat to nie jest taki młody wiek" i "jest już jakieś doświadczenie". – Najważniejsze dla mnie jest to czy Piotr jest probiznesowy. To jest nasza rola, żebyśmy słuchali naszych klientów, naszych przedsiębiorców, co my możemy zrobić dla nich, żeby było dużo łatwiej, żeby robić biznes – wyjaśnił.
Nie mniejsze kontrowersje wywołała nominacja 37-letniej Anny Chałupy, która również objęła stanowisko wiceministra i wiceszefowej Krajowej Administracji Skarbowej. Jak informowały media, Chałupa jest harcerką i absolwentką ekonomii ze specjalizacją w dziedzinie menedżerskiej, a do tego ukończyła studia podyplomowe na kierunku rachunkowość i podatki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
Z kolei Patkowski to absolwent prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Był stażystą, a następnie współpracownikiem Instytutu Sobieskiego. Pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Rady Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z Lublina pochodzi również Maciej Cyprian Flis.
Jak ustaliła Wirtualna Polska, jeszcze na początku stycznia w gabinecie politycznym w resorcie była zatrudniona jedna osoba. Obecnie pracują trzy osoby (Flis, Piasecki i szef gabinetu Grzegorz Wiącek).
- Bartosz Piasecki zatrudniony jest na stanowisku doradcy w Gabinecie Politycznym od 1 grudnia 2019 r., Paweł Wiącek na stanowisku szefa Gabinetu Politycznego od 1 kwietnia br., a Maciej Flis na stanowisku doradcy od 3 lutego br. Pracownikom zatrudnionym w gabinecie politycznym przysługuje wynagrodzenie zgodnie z obowiązującymi przepisami - informuje WP biuro prasowe ministerstwa finansów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl