Polska"Reprymenda dla Polski". Trudne rozmowy szefa MSZ Niemiec

"Reprymenda dla Polski". Trudne rozmowy szefa MSZ Niemiec

Wizyta w Polsce będzie dla ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa "stąpaniem po cienkim lodzie" - zauważają niemieckie media. "Maas nie może urazić wrażliwego partnera z UE, a jednak musi udzielić mu reprymendy" - stwierdza "Die Welt".

"Reprymenda dla Polski". Trudne rozmowy szefa MSZ Niemiec
Źródło zdjęć: © PAP | DPA/Michael Kappeler
Arkadiusz Jastrzębski

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec Jacek Czaputowicz i Heiko Maas spotkają się w poniedziałkowe popołudnie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Później zaplanowano rozmowę w cztery oczy, a - jak podkreśla "Die Welt" - dla Maasa będą to wyjątkowe trudne minuty.

"Obu ministrom nie zabraknie tematów do rozmów - niemiecko-polskie relacje uważane są - od czasu przejęcia w końcu 2015 roku władzy przez narodowo-konserwatywny PiS - za co najmniej trudne” - pisze warszawski korespondent "Die Welt" Philipp Fritz.

Dziennikarz wyjaśnia, że dla Polski problemem jest Nord Stream 2. "Warszawa argumentuje, że gazociąg narusza bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej, a przede wszystkim jej środkowoeuropejskich członków. Strona niemiecka uważa natomiast polską reformę sądownictwa za naruszenie państwa prawa" - wyjaśnia niemieckim czytelnikom dziennikarz.

Czy Maas poruszy temat praworządności?

Zdaniem Fritza jest wątpliwe, czy podczas wizyty Maas poruszy ten problem. "Dotychczasowa krytyka z Berlina czy Brukseli nie przyniosła żadnych rezultatów" - stwierdza autor i ocenia, że polskie władze stosują taktykę "jeden krok do tyłu, dwa kroki do przodu".

Według "Die Welt" ostatnie decyzje dotyczące Sądu Najwyższego oznaczają "ogromny przyrost władzy" dla PiS i stanowią tak wyraźną ingerencję w trójpodział władz, że Maas "powinien poruszyć ten temat".

Ponowna wizyta Maasa w Polsce, gdzie był po raz pierwszy krótko po objęciu stanowiska w marcu, pokazuje, jaką dużą wagę Niemcy przywiązują do Polski, co - zdaniem Fritza - jest w Warszawie "z uwagą odnotowywane". Fritz zaznacza, że Polska liczy blisko 40 mln mieszkańców, wzrost gospodarczy wynosi 4,9 proc., a Warszawa ma ambicje kształtowania całego regionu wraz z innymi krajami Grupy Wyszehradzkiej.

Rozmowy z Putinem

"Die Welt" przypomina, że obawa przed ewentualnym porozumieniem Niemiec z Rosją ponad głowami mieszkańców Europy Środkowej należy do odwiecznych polskich lęków.

"Konsekwentna krytyka pod adresem Rosji (odrzucenie możliwość uznania aneksji Krymu i ewentualne zniesienie sankcji uzależnione od realizacji porozumienia z Mińska) przyczyniła się do umocnienia wiarygodności szefa niemieckiej dyplomacji, chociaż PiS pozostaje sceptyczny wobec niemieckich socjaldemokratów" - czytamy w "Die Welt".

"SPD uważana jest w Polsce za partię wykazującą zbyt daleko idące zrozumienie dla Rosji" - tłumaczy Fritz.

"Czy Polska może być silnym partnerem Niemiec?" - pyta Fritz. Autor przypomina, że Polska kategorycznie odrzuca relokację uchodźców, a także dalszą integrację UE.

Bez szans na reaktywację Trójkąta Weimarskiego

Ożywienie Trójkąta Weimarskiego, czyli współpracy niemiecko-francusko-polskiej wydaje się w tych warunkach trudne do pomyślenia, choć w obliczu Brexitu i słabości krajów z Południa Europy taki format byłby bardzo pożądany.

Zdanim Fritza nasuwa się pytanie, czy Polska "uprawiająca autorytarny styl rządzenia" może być wiarygodnym partnerem demokratycznym. Fritz zwraca uwagę, że szef MSZ Polski Jacek Czaputowicz może jeszcze bardziej skomplikować rozmowy, dorzucając jeszcze jeden konfliktowy temat: reparacje wojenne. Autor przypomina, że dla niemieckiego rządu problem reparacji jest prawnie zakończony.

"To będą trudne rozmowy" - przewiduje warszawski korespondent "Die Welt".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:Deutsche Welle
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)