Renta rodzinna dla studenta. Komu przysługuje? Wkrótce mija termin składania zaświadczeń
Już niedługo rozpocznie się nowy rok akademicki. Wrzesień jest dla przyszłych i obecnych studentów miesiącem, podczas którego dopinają ostatnie formalności związane z nauką. Zbliża się również ostateczny termin składania zaświadczenia o kontynuowaniu nauki. Na jego podstawie wypłacana jest renta rodzinna dla studentów.
07.09.2022 14:54
Renta rodzinna to świadczenie pieniężne, które jest wypłacane członkom rodziny po śmierci bliskiej osoby, uprawnionej do pobierania emerytury, renty lub wskazanych przez ZUS zasiłków.
ZUS renta rodzinna dla studenta. Kto może pobierać świadczenie?
Według zapisów prawa, z renty rodzinnej mogą skorzystać uprawnieni członkowie rodziny, a więc:
- Dzieci: do ukończenia 16 lat lub w przypadku osoby uczącej się - do ukończenia 25 roku życia, a także bez względu na wiek, jeżeli są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnego życia. Sytuacja dotyczy zarówno własnych dzieci, jak i dzieci przysposobionych oraz przyjętych na wychowanie, jednak z wyłączeniem wychowania osób w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.
- Niepełnoletnie wnuki i rodzeństwo, przyjęte na wychowanie przynajmniej rok przed śmiercią osoby uprawnionej do poboru świadczenia.
- Małżonek, który w momencie śmierci osoby uprawnionej pozostawał z nią we wspólnocie małżeńskiej i spełnia wskazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kryteria.
- Rodzice, w tym również ojczym i macocha, którzy spełniają te same warunki, co wdowa lub wdowiec, lub w przypadku, gdy zmarła osoba miała wkład w ich utrzymaniu.
Renta rodzinna dla studenta po 25 roku życia. Czy w tym przypadku przysługuje prawo do świadczenia?
Według zapisów dostępnych na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do pobierania renty rodzinnej, przysługuje studentom, którzy ukończyli 25 rok życia wyłącznie, gdy przekroczyli oni wskazany wiek podczas trwania ostatniego roku nauki. W tym przypadku możliwość poboru świadczenia zostanie przedłużone aż do końca roku akademickiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Renta rodzinna dla studenta a praca
W przypadku podjęcia pracy Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zdecydować o zmniejszeniu lub zawieszeniu renty rodzinnej.
- Prawo do świadczenia zostanie zawieszone, jeżeli przychód osoby uprawnionej z tytułu zatrudnienia lub ze względu na prowadzoną działalność przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (jak podaje GUS, w drugim kwartale 2022 wynosiło ono 6156,25 zł).
- W przypadku uzyskana przychodów wyższych niż 70 proc. a niższych od 130 proc. wskazanej kwoty renta rodzinna zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia, jednak nie większą niż 588,19 zł (zgodnie z wykazem kwot maksymalnego zmniejszenia, ogłoszonym na stronie ZUS-u).
Renta rodzinna dla studenta. Do kiedy należy złożyć wymagane dokumenty?
Studenci, którzy rozpoczynają naukę na pierwszym roku studiów oraz osoby kontynuujące edukację są zobowiązane dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosowne zaświadczenie. Na jego podstawie zostanie podjęta decyzja o wypłacie świadczenia.
W przypadku uczniów, którzy ukończyli szkołę ponadpodstawową, podstawą wypłaty renty rodzinnej w miesiącach wakacyjnych, a więc sierpniu i wrześniu będzie odpowiedni wniosek, do którego musi zostać dołączone potwierdzenie dostania się na studia. Po rozpoczęciu roku należy donieść do ZUS-u stosowne zaświadczenie, wystawione przez uczelnię.
W przypadku studentów kontynuujących naukę, takie zaświadczenie również jest wymagane. Studenci powinni dostarczyć je do odpowiedniego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej do końca października. W przypadku przegapienia tego terminu ZUS wstrzyma wypłatę renty rodzinnej dla studenta i zwróci się do niego o zwrot świadczenia pobranego we wrześniu.