Trwa ładowanie...

GUS pokazał dane o wynagrodzeniach. Potężne różnice między województwami

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia wysokość wynagrodzenia w Polsce wynosi 5851,57 zł. Wartość ta jest jednak wynikiem poziomu wynagrodzeń w zaledwie 3 z 16 województw. Najbardziej zadowoleni z zawartości portfela mogą być mieszkańcy Mazowsza, a w najgorszej sytuacji finansowej znaleźli się mieszkańcy Podkarpacia.

GUS pokazał dane o wynagrodzeniach. Potężne różnice między województwami GUS pokazał dane o wynagrodzeniach. Potężne różnice między województwami Źródło: PAP
d4bs0mz
d4bs0mz

W aż 12 województwach średnie wynagrodzenie jest znacznie niższe niż średnia krajowa, a w 3 nie sięga nawet 5 tysięcy złotych. Z kolei prym pod względem wysokości wynagrodzeń wiodą 3 województwa, w których średnia wyniosła powyżej 6 tysięcy złotych.

Nierówności w wynagrodzeniach

Choć niezaprzeczalnym faktem, jest że średnie wynagrodzenia w całym kraju wciąż rosną, to nie da się ukryć, że nadal bardzo widoczne są nierówności między poszczególnymi regionami. Najniższe średnie wynagrodzenie w województwie jest aż o 1900 złotych niższe od najwyższego.

Na samym końcu listy dotyczącej średniej wysokości pensji znalazły się województwa: podkarpackie, podlaskie i warmińsko-mazurskie, w których kwota ta nie przekracza nawet 5 tysięcy złotych. Na drugim biegunie znalazły się województwa mazowieckie, którego mieszkańcy zarabiają średnio 6772,44 złotych, dolnośląskie - 6113,28 zł i pomorskie 6060,30 zł. Przeciętnymi zarobkami wyższymi niż średnia krajowa mogą się również cieszyć mieszkańcy województwa małopolskiego - 5978,91 złotych.

Tuż pod poziomem średniej krajowej znalazły się natomiast przeciętne zarobki mieszkańców województwa śląskiego, gdzie wynoszą one 5823,61 złotych. W pozostałych regionach średnia wysokości jest do kilkuset złotych niższa od śreniej dla całego kraju.

Posłanka KO o wypowiedziach Ziobry. "Od słów groźniejsze są czyny"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bs0mz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bs0mz
Więcej tematów