PolskaReligia w szkołach. Uczniowie wypisują się z zajęć

Religia w szkołach. Uczniowie wypisują się z zajęć

Na lekcje religii uczęszcza coraz mniej uczniów. Podobnie jest w przypadku etyki. 70 proc. starszych uczniów z Łodzi nie uczęszcza na te zajęcia w ogóle.

Lekcje religii w szkole
Lekcje religii w szkole
Źródło zdjęć: © East News | Redos/ Reporter
Sylwia Bagińska

Aktualnie uczniowie mogą chodzić na lekcje religii lub etyki. Ale to niejedyne opcje. Mogą uczestniczyć w zajęciach z tych dwóch przedmiotów lub wypisać się w ogóle.

Jak przekazał serwis radiozet.pl, wielu uczniów po powrocie ze szkół wypisuje się z religii. Portal poprosił największe miasta w Polsce o frekwencję dotyczącą zajęć z etyki oraz katechezy.

Na lekcji religii w szkołach podstawowych w Łodzi uczęszcza 71,5 proc. uczniów. Na etykę i katechezę 5 proc. Samą etykę wybrało 4 proc. uczniów. Na żadną opcję zdecydowało się niespełna 20 proc. dzieci w wieku szkolnych.

Zobacz też: Aleksander Kwaśniewski: Po "efekcie Donalda Tuska" pora na propozycje programowe

Lekcje religii i etyki w szkołach podstawowych

Nieco inaczej przedstawiają się dane z Katowic. Tam 86 proc. uczniów ze szkół podstawowych wybrało religię. Na katechezę i lekcje etyki nie chodzi 10 proc. uczniów. Na dwa te przedmioty uczęszcza 4 proc dzieci, a na samą etykę 3,7 proc.

W Gdańsku natomiast na religię chodzi 66 proc uczniów. Jak zaznacza radiozet.pl, urząd tego miasta nie podał danych ze względu podział na podstawówki i szkoły średnie. Na żaden z przedmiotów nie chodzi 26 proc. dzieci. 8 proc. uczniów korzysta tylko z zajęć etyki.

Na lekcje religii więcej dzieci uczęszcza we wschodnich obszarach Polski. Na katechezę w Lublinie uczęszcza 91 proc. uczniów.

Radiozet.pl dodało, że wraz z nowym rokiem szkolnym widać zmiany. Nauczyciele zauważają trzy główne tendencje dotyczące religii i etyki. Coraz mniej uczniów uczęszcza na etykę. Utrzymuje się poziom zainteresowania jeśli chodzi o etykę lub uczęszczania zarówno na katechezę jak i zajęcia z etyki.

Dyrektorzy szkół zauważają, że na religię do 3. klasy podstawówki chodzą wszyscy. Następnie frekwencja spada. Coraz więcej zainteresowanych jest znów w klasie 8. Aneta Stankiewicz, dyrektorka SP nr 152 w Łodzi przekazała, że ma to związek z komunią, bierzmowaniem oraz średnią ocen.

Religia w szkołach średnich. Wolne ławki w salach

Mniejsza frekwencja na katechezach i etyce występuje przede wszystkim w szkołach średnich. Młodzież wyraża mniejszą chęć uczestniczenia w tych przedmiotach.

W Lubinie w szkołach średnich na religię chodzi 67 proc. uczniów. Na nic 32,5 proc. Na etykę zapisało się niespełna 1 proc., a 0,04 wybrało oba przedmioty.

Natomiast w Katowicach opcję "na nic" wybrało 51 proc. młodzieży. 47 proc. wybrało lekcje religii, 2 proc. etyki, a 1,6 proc. oba te przedmioty.

Najwięcej młodzieży z religii wypisało się jednak w Łodzi. 69 proc. uczniów z tego miasta odrzuciło katechezę oraz etykę, 28 proc. wybrało lekcje religii, a 3 proc. etyki. Na te dwa zajęcia uczęszcza 0,07 proc. młodzieży.

Jak przekazał portal radiozet.pl, wyraźny spadek udziału dzieci w lekcjach religii zauważony został już trzy i cztery lata temu. Jak dodano, wpływ na to miał m.in. niezamierzony skutek reformy edukacji.

Źródło: radiozet.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
religiaetykaszkoła

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1110)