Trwa ładowanie...
d21eu4r

Religia poza szkołą? Polacy podzieleni

Ponad połowa Polaków uważa, że katechezy powinny odbywać się w salkach przy parafiach, a nie w szkołach. Przeciwnego zdania jest 43,5 proc. ankietowanych ws. miejsca organizacji lekcji religii.
Share
Lekcje religii organizowane są w szkołach od 1990 r.
Lekcje religii organizowane są w szkołach od 1990 r.Źródło: East News
d21eu4r

Z sondażu pracowni IPSOS dla OKO.press wynika, że 52 proc. Polek i Polaków jest za tym, aby lekcje religii odbywały się w parafiach. Serwis zauważa, że do tej pory opinia publiczna uznawała raczej, że katecheza w szkolnych murach to dobre rozwiązanie.

Najwięcej zwolenników przeniesienia nauczania religii do parafialnych sal jest wśród czterdziestolatków. Aż 72 proc. ankietowanych z grupy wiekowej 40-49 lat opowiedziało się za takim rozwiązaniem. Na drugim biegunie znaleźli się trzydziesto- i sześćdziesiątlatkowie (odpowiednio tylko: 47 proc. i 42 proc. za katechezą poza szkołą).

Jak to wygląda pod względem deklaracji uczestników sondażu na temat poparcia dla partii? 76 proc. zwolenników PiS chce zostawienia religii w szkołach, a 74 proc. elektoratu PO chce religii przy parafiach.

d21eu4r

OKO.press podkreśla, że wśród wyborców (uważanego za konserwatywne światopoglądowe) Polskiego Stronnictwa Ludowego ponad połowa wskazało parafie jako lepsze miejsca na katechezę. Zaskoczeniem jest też podobna opinia większości osób, które deklarowały poparcie dla partii KORWiN i Ruchu Narodowego.

Sondaż IPSOS dla OKO.press przeprowadzono w dniach 14-16 lutego 2019 r. telefonicznie metodą CATI na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1004 osób.

Nie chcemy płacić

Przypomnijmy: z niedawnego sondażu dla "Rzeczpospolita" wynika, że finansowanie szkolnych lekcji religii z budżetu popiera tylko 28 proc. Polaków, a przeciwnych jest 56 proc.

d21eu4r

O lekcje religii w szkołach Polaków pytaliśmy ostatnio również na panelu Ariadna. - Czy popierasz nauczanie religii w szkołach publicznych?" - brzmiało jedno z pytań. Gdy 55 proc. zwolenników PiS odpowiedziało na to pytanie "Tak", aż 62 proc. wyborców PO wskazało odpowiedź "Nie".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Kaczyński jest bezdenną głębiną cnót". Paweł Szefernaker o taśmach

d21eu4r

Podziel się opinią

Share
d21eu4r
d21eu4r
Więcej tematów