Relacje między Rosją a Koreą silniejsze. Zatwierdzono wysyłkę 447 kóz
Traktat o wszechstronnym partnerstwie strategicznym między Rosją a Koreą Północną staje się naocznym faktem. Moskwa ma pomagać Pjongjangowi walczyć z niedożywieniem dzieci. W związku z tym w ramach szerokiej umowy Rosja zatwierdziła wysyłkę 447 kóz do Korei Północnej.
Kozy mają zostać przetransportowane z obwodu leningradzkiego w Rosji do przygranicznego miasta Rason w Korei Północnej. We wtorek południowokoreańska agencja Yonhap poinformowała, że rosyjskie służby sanitarne zatwierdziły wysłanie 447 kóz do Korei Północnej.
W komunikacie Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) poinformowano, że "po inspekcji weterynaryjnej 432 samice i 15 samców kóz wysłano do Korei Północnej w ramach pierwszej partii eksportu żywych zwierząt".
Celem takich działań ma być zapewnienie produktów mlecznych północnokoreańskim dzieciom w obliczu chronicznego niedoboru żywności w Korei Północnej.
Już w zeszły piątek reżimowe media północnokoreańskie informowały, że w niektórych częściach zachodniego miasta portowego Nampo wybudowano "wydajne" fermy kóz. Koreańska Centralna Agencja Informacyjna przekazała, że "udało się skonsolidować działania w celu sprawnego dostarczania produktów mlecznych dzieciom w regionie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosja pomaga północnokoreańskim dzieciom?
Co ciekawe, trzy lata temu Kim Dzon Un wzywał do "ustanowienia polityki, aby zapewnić wszystkim dzieciom w całym kraju produkty mleczne i inną pożywną żywność kosztem funduszy państwowych".
Yonhap podkreśla, że wymiana kóz następuje po spotkaniach między Kim Dzong Unem a Władimirem Putinem. W czerwcu Rosja i Korea Północna podpisały traktat o wszechstronnym partnerstwie strategicznym.
Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, Światowa Organizacja Zdrowia i Grupa Banku Światowego opublikowały zatrważający raport. W 2022 r. około jedno na sześcioro północnokoreańskich dzieci poniżej 5 roku życia cierpiało na zahamowanie wzrostu spowodowane niedożywieniem. 16,8 procent, czyli 285 000 dzieci w tym wieku cierpi na zahamowania wzrostu.
Źródło: Yonhap