Trwa ładowanie...

Rekonstrukcja rządu. Spór o stanowiska wiceministrów

W ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy trwa spór o podział funkcji wiceministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego - wynika z rozmów Wirtualnej Polski z politykami obozu władzy. Premier chciał wyrzucić kilku członków swojego rządu z ramienia Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, a Porozumienie Jarosława Gowina wciąż ma problem, kogo do tegoż rządu rekomendować.

Rekonstrukcja rządu. Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) i Jarosław Gowin (Porozumienie)Rekonstrukcja rządu. Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) i Jarosław Gowin (Porozumienie)Źródło: EASTNEWS
d31wsmb

Prezydium Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości zatwierdziło w poniedziałek nazwiska nowych oraz obecnych ministrów z ramienia partii Jarosława Kaczyńskiego. Kandydatów na członków Rady Ministrów ma zaakceptować we wtorek Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy, czyli liderzy PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia.

W ten sam dzień zbiorą się także władze ugrupowania Jarosława Gowina. - Ustalimy nazwiska naszych kandydatów na stanowiska wiceministrów. Kto odpadnie, a kto na pewno zostanie rekomendowany? Sprawa wciąż jest otwarta, w partii trwa dyskusja na ten tema - słyszymy od naszych informatorów.

Rekonstrukcja rządu. W Porozumieniu spór o stołki wiceministrów

Jak ustaliliśmy, wielu członków Porozumienia chciałoby wyrzucenia z rządu byłego polityka Nowoczesnej Zbigniewa Gryglasa, który obecnie jest wiceministrem aktywów państwowych z ramienia partii Jarosława Gowina.

d31wsmb

Gryglas krytykował swojego lidera w czasach, gdy ten sprzeciwił się organizacji wyborów prezydenckich i dobrowolnie odszedł z rządu. Gryglas był wówczas bliski wykluczenia z partii, o czym informowaliśmy jako pierwsi w WP.

Nie wszystkim w Porozumieniu - jak słyszymy - podoba się także dalsza obecność w rządzie wiceministra funduszy europejskich i rozwoju regionalnego Jacka Żalka. On także był do niedawna skonfliktowany z Gowinem.

Otwarta wciąż jest kwestia objęcia funkcji ministra w Kancelarii Premiera (do spraw samorządu terytorialnego) przez polityka Porozumienia.

Jak dowiaduje się WP, do funkcji tej przymierzany był obecny wiceszef MON Marcin Ociepa, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Gowina i współautor nowej umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. Jednak - jak ustaliliśmy nieoficjalnie - Ociepa odmówił pracy w KPRM.

d31wsmb

Kto wejdzie do Kancelarii Premiera zamiast Ociepy? Według naszych informacji, mogą to być Kamil Bortniczuk (obecnie w resorcie funduszy europejskich i rozwoju regionalnego) albo Michał Wypij, zaufany Gowina.

Jadwiga Emilewicz, która kilka dni temu odeszła z Porozumienia, w rządzie - jak podawał kilka dni temu RMF FM - najprawdopodobniej się nie znajdzie. Przynajmniej nie w najnowszym rozdaniu. Stanowisko wiceministra zwolni także bliski Emilewicz Krzysztof Mazur.

Politycy Solidarnej Polski powinni "pakować biurka"? Janusz Kowalski: od rana pracuję

Rekonstrukcja rządu. Premier chciał wyrzucić ludzi Ziobry

Ministrem w Kancelarii Premiera z ramienia Solidarnej Polski może zostać Michał Woś, obecny minister środowiska, albo Michał Wójcik, wiceszef w resorcie sprawiedliwości.

W KPRM Woś - polityczny wychowanek Zbigniewa Ziobry i, podobnie jak Ociepa, współautor umowy koalicyjnej - zajmie się m.in. kwestią praw obywatelskich, a także "obroną tożsamości europejskiej" (pisał o tym jako pierwszy "Dziennik Gazeta Prawna").

Waszczykowski nie ma wątpliwości. Krytykuje "dobrą zmianę"

Skład wiceministrów w resorcie sprawiedliwości - jak ustaliliśmy - się nie zmieni. Swojego "delegata" w ministerstwie Ziobry - jak słyszymy - prawdopodobnie nie będzie miało PiS, co obecny szef resortu i jego ludzie z Solidarnej Polski mogą uznać jako swój "mały" sukces.

d31wsmb

Podobnie jak to, że premierowi Mateuszowi Morawieckiemu nie udało się doprowadzić do wyrzucenia z rządu m.in. wiceministrów Janusza Kowalskiego (z Ministerstwa Aktywów Państwowych), Sebastiana Kalety (z Ministerstwa Sprawiedliwości) i Jacka Ozdoby (z obecnego Ministerstwa Klimatu).

Szef rządu - jak wynika z naszych informacji - był mocno zirytowany polityczną i medialną "nadaktywnością" wyżej wymienionych polityków w ostatnich tygodniach.

Nie jest tajemnicą fakt, że wiceministrowie od Ziobry wielokrotnie podważali słuszność decyzji Morawieckiego w wielu kwestiach, zarówno na polu krajowym (sprawy światopoglądowe, sprzeciw wobec projektu ustawy covidowej), jak i europejskim (negowanie działań premiera na forum UE, żądania wypowiedzenia konwencji stambulskiej). Politycy Solidarnej Polski niejednokrotnie dawali temu wyraz publicznie, czym wzbudzali wściekłość u ludzi z otoczenia szefa rządu.

Rekonstrukcja rządu przełożona

Ostateczny skład rządu możemy poznać jeszcze w tym tygodniu, natomiast do zaprzysiężenia nowych ministrów dojdzie najpewniej za tydzień.

d31wsmb

Ministrami zostaną m.in. Grzegorz Puda (rolnictwo) czy Przemysław Czarnek (edukacja i nauka). O tym pierwszym pisało już RMF FM, o tym drugim - Wirtualna Polska.

Na tle zmian w rządzie ujawniły się napięcia na linii Pałac Prezydencki-PiS, o czym w Wirtualnej Polsce pisaliśmy w poniedziałek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d31wsmb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31wsmb
Więcej tematów