Trwa ładowanie...

Referendum ws. budowy CPK w Baranowie. Znamy pierwsze wyniki

Mieszkańcy Baranowa zdecydowali ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zdecydowana większość jest przeciwna rządowej inwestycji. Jak wynika z pierwszych ustaleń, frekwencja wyniosła ok. 47 proc.
Share
Mieszkańcy Baranowa podczas referendum ws. lotniska
Mieszkańcy Baranowa podczas referendum ws. lotniskaŹródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
dkq9e9x

W referendum w Baranowie postawiono dwa pytania. Pierwsze z nich brzmiało: "czy chce Pan/Pani budowy CPK w gminie Baranów?". Ok. 82 proc. głosujących jest przeciwnych tej inwestycji.

Druga kwestia dotyczyła ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na pytanie "czy Pana/Pani zdaniem są one korzystne dla mieszkańców?" ok. 94 proc. respondentów odpowiedziało, że rozwiązania zaproponowane w ustawie będą dla nich niedobre.

Uprawnionych do głosowania w referendum ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie było 4 tys. 120 osób. Frekwencja wyniosła ok. 47 proc.

ZOBACZ WIDEO: Mieszkańcy Baranowa po referendum ws. lotniska. "Nie chcemy zmian"

Centralny Port Komunikacyjny będzie kosztował około 30-35 mld zł, z czego około 20 mld zł pochłonie budowa samego lotniska. Rząd Prawa i Sprawiedliwości w ekspresowym tempie przyjął niezbędną ustawę - w kwietniu przyjął ją rząd, w maju zaakceptował parlament, w czerwcu podpisał prezydent Andrzej Duda. Przepisy są gotowe, potrzebne są grunty i będzie można startować z budową.

dkq9e9x

Uchwalona ustawa określa zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz infrastruktury mu towarzyszącej, w tym również zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości. Dlaczego musi to być zapisane w specustawie? Gdyż tereny pod lotnisko będą przejmowane w sporej części od mieszkańców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkq9e9x

Podziel się opinią

Share
dkq9e9x
dkq9e9x
Więcej tematów