Trwa ładowanie...
d23zmf8

RBNiO: rosyjski konwój humanitarny nielegalny

Rosyjski konwój z pomocą humanitarną, który wjechał w nocy na Ukrainę, nie był uzgodniony z jej władzami i przekroczył granicę bez odpowiednich formalności - oświadczył w sobotę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie Andrij Łysenko.

Share
d23zmf8

- Ukraińska Straż Graniczna i służby celne nie zostały dopuszczone do odprawy i kontroli ładunku oraz przewożących go pojazdów. Konwojowi nie towarzyszą przedstawiciele Czerwonego Krzyża. Jego zawartość jest nieznana" - powiedział Łysenko na konferencji prasowej.

Kolumna rosyjskich ciężarówek dotarła już do Ługańska, na wschodniej Ukrainie. Według rosyjskiej agencji Interfax są one rozładowywane w jednym ze składów żywności. Samochody przywiozły artykuły spożywcze, wodę i lekarstwa.

Obecni po rosyjskiej stronie granicy przedstawiciele OBWE poinformowali, że konwój składa się z 220 pojazdów. Nie towarzyszą mu przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, a ukraińskich służb nie dopuszczono do jego kontroli - napisała agencja Interfax-Ukraina.

d23zmf8

Cytowany przez rosyjski Interfax rzecznik oddziału Federalnej Służby Celnej w południowej Rosji Rajan Farukszyn poinformował, że wszystkie ciężarówki przeszły rosyjską kontrolę celną w obecności celników ukraińskich.

Konwój z pomocą dla mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego zorganizowało ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji. Jego wiceszef Władimir Stiepanow podał, że w ładunku humanitarnym znajdują się także mobilne generatory prądu, urządzenia do oczyszczania wody i inne artykuły pierwszej potrzeby.

O zamiarze wysłania na Ukrainę drugiego konwoju humanitarnego Moskwa poinformowała 29 sierpnia po rozmowie telefonicznej ministrów spraw zagranicznych obu krajów, Siergieja Ławrowa i Pawła Klimkina.

Wcześniej media na Ukrainie podawały, że 26 sierpnia Kijów otrzymał od Moskwy notę dotyczącą planowanego konwoju z pomocą humanitarną. W odpowiedzi strona ukraińska wytknęła Rosji poważne uchybienia, jakich ta dopuściła się przy dostarczaniu pierwszego ładunku; zażądała też bezwzględnego przestrzegania prawa Ukrainy.

d23zmf8

Wjazd pierwszego konwoju z Rosji z ładunkiem deklarowanym jako pomoc humanitarna nastąpił bez zgody władz w Kijowie. Ukraińska Straż Graniczna twierdziła, że Rosjanie nie zezwolili na skontrolowanie większości pojazdów, które wjechały na terytorium Ukrainy.

Ukraińskie władze mówiły wówczas o rosyjskiej prowokacji i agresji, a Unia Europejska - o naruszeniu granicy Ukrainy. Wjazd konwoju bez zgody Kijowa potępiły także USA, ONZ i NATO.

Ukraińcy zwlekali z wydaniem zgody na wjazd, gdyż obawiali się, że w ciężarówkach może się znajdować sprzęt wojskowy dla rebeliantów. Moskwa zdecydowanie temu zaprzeczała.

d23zmf8

Podziel się opinią

Share
d23zmf8
d23zmf8
Więcej tematów