Trwa ładowanie...

Raport prestiżowej organizacji. Polska pod lupą

Według Freedom House, pozapartyjnej organizacji na rzecz demokracji i wolności, Polska jest w gronie państw, którym należy się przyglądać w 2019 r. Powodem jest wpływ partii rządzącej na stan praworządności.

Share
Raport prestiżowej organizacji. Polska pod lupą
Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d3lf1ne

Freedom House to amerykańska organizacja non-profit, która działa na rzecz demokracji i wolności na całym świecie. Dodatkowo skupia się prawach politycznych i wolnościach obywatelskich, a także angażuje się w obronę praw człowieka. Samo stowarzyszenie zostało założone w 1941 r., a od 1972 publikuje coroczny raport w zakresie praworządności.

W tegorocznym badaniu organizacja alarmuje, że "demokracja jest w odwrocie". Jednym z wielu przykładów jest Polska. Nasz kraj został wymieniony w dziale: trendy regionalne, wśród innych państw europejskich. Podtytuł nosi nazwę: antydemokratyczni przywódcy podważają krytyczne instytucje.

d3lf1ne

Według autorów raportu konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość "dąży do politycznej kontroli nad całym sądownictwem". Przykładem jest próba "zmuszenia sędziów Sądu Najwyższego do przejścia w stan spoczynku i uzyskanie wpływu na członków komisji". Jak czytamy, na czele partii stoi Jarosław Kaczyński, który pełni dominującą rolę polityczną, mimo że formalnie nie pełni żadnego stanowiska wykonawczego.

Polska wspominana jest również w dziale: ataki na demokrację w USA, w części: zagrożenia dla amerykańskich ideałów za granicą. Andrzej Duda pojawia się w jednym akapicie z Hun Senem z Kambodży, w kontekście niezależności mediów. Przywołany jest jego punkt widzenia na temat dziennikarzy, podobny do tego, jaki ma Donald Trump, nazywając przedstawicieli mediów "grupą anarchistów".

"Prezydent Polski, którego partia dąży do unicestwienia niezależności sądownictwa i zapewnienia kontroli nad prasą, podobnie podziękował Trumpowi za walkę z 'fake newsami'". Sprawa dotyczy wydarzeń z połowy stycznia 2018 r., kiedy media informowały, że Agata Duda celowo nie podała ręki prezydentowi USA.

Zobacz także: Marcinkiewicz o przykrywaniu afery w PiS. Minister Schreiber odpowiada

Źródło: freedomhouse.org

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3lf1ne

Podziel się opinią

Share
d3lf1ne
d3lf1ne
Więcej tematów