Trwa ładowanie...
IAR

Raport OECD: w Czechach jest najwięcej pijących dzieci w Europie

Coraz więcej czeskich dzieci ma problem z alkoholem. Prawie 94 proc. 15-latków ma za sobą "alkoholową inicjację". Jeszcze 10 lat temu liczba wynosiła 70 proc. Według badań, ponad jedna czwarta nastolatków regularnie upija się napojami alkoholowymi.
Share
Raport OECD: w Czechach jest najwięcej pijących dzieci w Europie
Źródło: AFP, Fot: MICHAL CIZEK
d2pxof0

Specjalny raport przygotowała Organizacja na rzecz Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wynika z niego, że sytuacja u naszych południowych sąsiadów jest pod tym względem najgorsza w całym OECD.

Wyniki zaprezentowane w raporcie są zatrważające. Okazuje się bowiem, że aż 43 proc. 15-latków było już przynajmniej raz w życiu pijanych, zaś jedna czwarta z nich upija się przynajmniej raz w tygodniu. Jak mówi Narodowy Koordynator ds. Walki z Narkotykami Jindrich Voborzil, po butelkę wcześniej sięgają dziewczynki, które chcą się popisać przed starszymi kolegami.

Specjaliści przypominają, że przed 10 laty podobnie sytuacja wyglądała w Niemczech. Jednak od tamtej pory przeprowadzono wiele kampanii, których celem była edukacja nie tylko najmłodszych ale i dorosłych, aby ci nie dawali ani nie sprzedawali alkoholu nieletnim.

Póki co w Czechach brakuje pomysłu na to, jak walczyć z tym problemem. Prawo, które mogłoby pomóc w jego rozwiązaniu, ciągle czeka na uchwalenie i zacznie obowiązywać najwcześniej od przyszłego roku.

d2pxof0

Podziel się opinią

Share
d2pxof0
d2pxof0
Więcej tematów