Trwa ładowanie...

Raman Pratasiewicz zatrzymany. Protesty w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu

Sprawa zatrzymania Ramana Pratasiewicza budzi ogromne kontrowersje nie tylko na Białorusi. W środę w kilku miastach Polski odbyły się protesty przeciwko działaniom władz Aleksandra Łukaszenki.

Share
Raman Pratasiewicz zatrzymany. Protest we Wrocławiu
Raman Pratasiewicz zatrzymany. Protest we WrocławiuŹródło: East News, fot: Krzysztof Kaniewski
d40o6md

W środę na ulicach kilku polskich miast pojawiły się protesty przeciwko działaniom opresyjnych władz Białorusi. Demonstracje miały być symbolem wsparcia dla aresztowanego opozycjonisty Ramana Pratasiewicza, który od niedzieli przebywa w areszcie.

Samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair w niedzielę został przechwycony i zmuszony do lądowania w Mińsku. Powodem miał być rzekomy ładunek wybuchowy, który miał znajdować się na pokładzie.

Maszyną podróżował Raman Pratasiewicz, były współredaktor kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za "ekstremistyczny". Po lądowaniu w Mińsku mężczyznę zatrzymano.

Raman Pratasiewicz zatrzymany. Protest głodowy w Warszawie przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej PAP
Raman Pratasiewicz zatrzymany. Protest głodowy w Warszawie przed przedstawicielstwem Komisji EuropejskiejŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka

- Wiemy tylko to, że do tej pory adwokat Pratasiewicza nie został do niego dopuszczony. Jesteśmy już pewni, że Raman jest bity, a służby nagrywają kolejne filmy z jego udziałem - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Sciapan Puciła. Białoruski opozycjonista, dziennikarz, założyciel kanału Nexta i przyjaciel Pratasiewicza zapowiada publikację kolejnego filmu śledczego.

d40o6md

Działania Białorusi potępiło wiele państw. Wśród nich znalazła się Polska, która utrzymuje, że doszło do złamania prawa międzynarodowego, piractwa, "terroryzmu państwowego" i "porwania samolotu".

Raman Pratasiewicz zatrzymany. Protest we Wrocławiu East News
Raman Pratasiewicz zatrzymany. Protest we WrocławiuŹródło: East News, fot: Krzysztof Kaniewski

Białoruś. Śledztwo ws. przymusowego lądowania w Mińsku. Nowe informacje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d40o6md

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40o6md
d40o6md
Więcej tematów