Trwa ładowanie...
d4kbpwa

Radosław Sikorski może wrócić do polityki. Dostał propozycję startu w wyborach

Jak ustaliła Wirtualna Polska, były szef MSZ i były marszałek Sejmu Radosław Sikorski usłyszał propozycję startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Miałby kandydować z 1 miejsca w województwie kujawsko – pomorskim z list Platformy. Polityk nie potwierdził i nie zaprzeczył. - Jestem poza polityką - napisał nam jedynie.
Share
Radosław Sikorski miałby wystartować w wyborach do PE w 2019 roku
Radosław Sikorski miałby wystartować w wyborach do PE w 2019 rokuŹródło: East News, Fot: Andrzej Iwańczuk
d4kbpwa

- Byliśmy przekonani, że nr 1 na liście w nadchodzących wyborach będzie europoseł Tadeusz Zwiefka. To on w 2009 roku zrobił 10 wynik w skali całego kraju, to on w 2014 roku pokonał Jacka Rostowskiego, ale to Sikorski jest bardziej rozpoznawalny i mimo wszystko lepiej zna się na sprawach europejskich. A po tym, jak PiS szykuje na lokomotywy wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego byłą premier Beatę Szydło i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego nie mamy wyjścia - musimy wrócić do znanych i rozpoznawalnych nazwisk - mówi nam osoba z kierownictwa PO. Według naszych ustaleń, Sikorski nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. - Waha się czy wrócić do polityki - dodaje nasze źródło.

- Sikorski jedynką w naszym okręgu? Ostatnio zarzekał się, że do polityki nie wróci. Ale w polityce przecież nigdy nic nie wiadomo - mówi nam inny polityk, poseł z okręgu kujawsko - pomorskiego.

Według ustaleń Wirtualnej Polski, były szef MSZ nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, ale jest blisko zaakceptowania propozycji. - Jesienią wydaje książkę o kulisach polskiej dyplomacji. Najpierw chce zobaczyć jakie będzie jej przyjęcie - mówi nam osoba z kierownictwa PO.

d4kbpwa

Na nasze pytania o ewentualny start w wyborach do PE napisał: - Jestem poza polityką - odpisał Sikorski.

W 2014 roku, w wyborach do PE w okręgu kujawsko – pomorskim mandaty zdobyli: Janusz Zemke (SLD), Tadeusz Zwiefka (PO) i Kosma Złotowski (PiS). Przepadł z kretesem ten, który miał ciągnąć wynik wyborczy Platformy – były wicepremier i minister finansów Jan Vincent Rostowski. Wśród partii nieznacznie wygrała PO z wynikiem 100 430 głosów. Na drugim miejscu znalazła się partia Jarosława Kaczyńskiego z wynikiem 96 663.

W 2015 roku Sikorski odszedł z polityki i założył swoją firmę. Pod szyldem „Radosław Sikorski. Sikorski Global” prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i zajmuje się głównie, szeroko rozumianym doradztwem i zarządzaniem. Od czasu do czasu pojawi się też w mediach i skomentuje bieżące wydarzenia polityczne na Twitterze. Od 2016 roku zasiada również w Radzie Nadzorczej Bydgoskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego.

d4kbpwa

Zobacz także: Radosław Sikorski: Donald Trump nie lubi Zachodu. Szuka pretekstu, żeby zniszczyć UE i NATO-6130285597505153c)

W 2015 roku, tuż przed wyborami do Sejmu skonfliktował się z ówczesną szefową rządu Ewą Kopacz. Poszło o miejsce na liście. Sikorski uważał, że to jemu należy się jedynka w Bydgoszczy. Z kolei premier Kopacz uważała, że lepszą kandydatką będzie jej znajoma, ówczesna szefowa MSW Teresa Piotrowska. W efekcie Sikorski wycofał się ze startu w wyborach.

- Dymisja Sikorskiego nie kończy jego kariery. Absolutnie nie. Ma zbyt wiele doświadczenia. Na świecie i w Europie jest bardzo znany, ma doświadczenie polityczne, jest wytrawnym politykiem. Czasami tak bywa w polityce, wiem to po sobie, że trzeba przeżyć trochę trudności — mówił wtedy Grzegorz Schetyna, obecny szef PO.

d4kbpwa

Tydzień temu w TVN24, Sikorski krytykował działalność polskiego rządu na międzynarodowej arenie. – Póki co jeszcze nas nikt nie wykluczył, ani nie wyklucza, ale już mamy znacznie mniejszy wpływ na to się dzieje w Unii Europejskiej. Możemy krzyczeć, możemy protestować, ale gdy zapadają ważne decyzje to już się raczej nas unika, bo jesteśmy problemem, a nie współdecydentem – mówił Sikorski.

Jako europoseł miałby znacznie większy wpływ na to co się dzieje na międzynarodowej scenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4kbpwa

Podziel się opinią

Share
d4kbpwa
d4kbpwa
Więcej tematów