Radosław Sikorski: głosowałbym za powołaniem komisji ws. Antoniego Macierewicza
- Głosowałbym za powołaniem komisji śledczej w sprawie Antoniego Macierewicza - powiedział szef MSZ, Radosław Sikorski w "Poranku Radia" TOK FM. - Normalne procedury państwowe zawiodły, decyzja prokuratury jest dla mnie niezrozumiała. Jak mogło dojść do tak kuriozalnego uzasadnienia o umorzeniu sprawy? - pytał Sikorski.
Radosław Sikorski przyznał, że popiera pomysł powołania sejmowej komisji śledczej, która zbadałaby sprawę Antoniego Macierewicza. Zdaniem szefa MSZ "skandaliczny" sposób likwidacji i Wojskowych Służb Informacyjnych przez Antoniego Macierewicza powinien zostać wyjaśniony.
- Gdy Antoni Macierewicz był wiceministrem obrony narodowej, premier Jarosław Kaczyński przydzielił mu nadzór nad WSI. Nie rozumiem jak można mówić, że dokument z klauzulą tajności nie był dokumentem, albo że ktoś, kto przygotowuje dla prezydenta taki dokument nie jest funkcjonariuszem państwowym? - pytał Sikorski.
Sekretarz generalny PO Paweł Graś, który jest tego samego zdania, co Sikorski, poinformował, że w przyszłym tygodniu Platforma podejmie decyzję ws. komisji śledczej ds. działalności Antoniego Macierewicza, jako wiceministra obrony i szefa SKW.
Śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przy tworzeniu raportu z weryfikacji b. Wojskowych Służb Informacyjnych przez Antoniego Macierewicza, zostało umorzone 30 grudnia 2013 r. wobec braku znamion czynu zabronionego.
W lutym 2007 r. prezydent Lech Kaczyński upublicznił sygnowany przez Macierewicza raport z weryfikacji WSI, którym rządzące wówczas PiS zarzucało wiele nieprawidłowości, m.in. brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią. Na podstawie raportu wszczęto kilka śledztw w sprawie przestępstw WSI; większość umorzono. Osoby wymienione w raporcie jako agenci wytoczyły MON ponad 20 procesów. MON przeprosiło już większość z nich, kwota kosztów resortu z tego tytułu wyniosła 1,2 mln zł.
Pod koniec grudnia 2013 r. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie poinformowała o umorzeniu śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z weryfikacji WSI z 2007 r. Śledztwo wszczęto na wniosek osób wymienionych w raporcie, przeproszonych przez MON.
Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium sejmu lub co najmniej 46 posłów (w skład klubu Twojego Ruchu wchodzi 36 posłów). Komisję powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład osobowy Sejm bezwzględną większością głosów. W skład komisji może wchodzić do 11 członków. Skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.
* Źródła: TOK FM, PAP*