Trwa ładowanie...
d3m5c45

Rachmistrz może odwiedzić nas w weekend

Także w sobotę i niedzielę możemy się
spodziewać wstępnej wizyty rachmistrza. Od 9 do 15 maja w całym
kraju trwa obchód przedspisowy.

d3m5c45
d3m5c45

Po pierwszym dniu pracy rachmistrzów okazało się, że Polacy są o spisie powszechnym dobrze poinformowani. Więcej wiedzieli o samym spisie niż o obchodzie i dla niektórych był on zaskoczeniem - powiedział w piątek rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego Wiesław Łagodziński.

Rachmistrzowie zaczęli też masowo korzystać z bezpłatnej infolinii uruchomionej w poniedziałek przez GUS. Według Łagodzińskiego, wynika to z tego, że rachmistrzowie mają problemy techniczne, chcą np. o coś zapytać, a nie stać ich na telefony do gminnych biur spisowych.

Łagodziński podkreślił, że nie jest i nie będzie możliwe pobieranie formularzy w biurach spisowych. Pośrednikiem zawsze jest rachmistrz. Jeśli ktoś się z nim nie umówi, to gminne biuro spisowe nawiąże z nim kontakt i inaczej rozwiąże ten problem - powiedział. Dodał, że możliwość pobierania formularzy w biurach zablokowałaby ich pracę.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań oraz Powszechny Spis Rolny odbędą się od 21 maja do 8 czerwca tego roku.

d3m5c45

Rachmistrzowie poproszą nas o podanie wielu informacji. Pytania będą dotyczyły miejsca zamieszkania, standardu lokalu, współlokatorów, stanu cywilnego, wykształcenia, zawodu, pracy i narodowości.

Dobrowolne będzie dla kobiet wypełnienie formularza dotyczącego liczby dzieci. Tzw. formularz D dotyczący dzietności trafi tylko do niektórych, wylosowanych wcześniej kobiet. Zawarte są w nim pytania o charakterze intymnym, m.in. czy kobieta jest w związku małżeńskim lub partnerskim, ile ma już dzieci, a ile jeszcze chce mieć. Wylosowana kobieta, jeżeli nie chce, nie musi wypełniać tego formularza.

Rolnicy zostaną zapytani m.in. o powierzchnię i strukturę gospodarstwa, posiadane maszyny oraz stosowane nawozy i pestycydy.

Nikt z nas nie może być jednak pytany o rzeczy, których nie będzie w formularzu. Niektórych danych nie wolno bowiem zbierać, na przykład danych o wyznaniu. Rachmistrz nie ma też prawa pytać o stan zdrowia i dochody.

Wzięcie udziału w spisie jest obowiązkowe, w razie odmowy grozi grzywna. (and)

d3m5c45
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m5c45
Więcej tematów