Trwa ładowanie...

Pytania o decyzję szefa MON. "Nominacja dla oficera po kursie GRU"

Dowódcą Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu został oficer, który przeszedł kurs nadzorowany przez radziecki wywiad wojskowy GRU. Na jedno z najważniejszych stanowisk NATO-wskich w Polsce gen. Krzysztofa Motackiego mianował szef MON Antoni Macierewicz.

Pytania o decyzję szefa MON. "Nominacja dla oficera po kursie GRU"Źródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
dxwy12e
dxwy12e

Jak informuje Onet, Macierewicz miał wiedzieć o rosyjskim epizodzie w życiorysie wojskowego. On sam w rozmowie z serwisem potwierdził, że w 1989 roku ukończył kurs w ZSRR. Miał być on jednak tylko "okołowojskowy", a nie organizowany przez GRU.

- Zostałem wysłany przez dowódcę batalionu rozpoznawczego, w którym wówczas służyłem - mówi gen. Motacki w rozmowie z Onetem.

Chodzi o "wyższy kurs doskonalenia oficerów ZSRR w zakresie rozpoznania wojskowego". To właśnie takie szkolenia w czasach ZSRR były jednym z zadań realizowanych przez służby.

Zobacz też: Tego o Antonim Macierewiczu mogłeś nie wiedzieć

Eksperci nie mają wątpliwości, że kurs musiał być nadzorowany przez GRU, bo tej służbie podlega wszystko, co związane jest z rozpoznaniem wojskowym. - To największa organizacja szpiegowska na świecie. Nie trzeba być znawcą, wystarczy poczytać Wiktora Suworowa - mówi portalowi anonimowo polski wojskowy.

dxwy12e

Służby prasowe MON nie odpowiedziały jeszcze na pytania o przeszłość gen. Motackiego.

Kariera generała

Generał został dowódcą Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu 8 kwietnia tego roku. MON informowało wówczas, że od połowy listopada 2016 r. był w rezerwie kadrowej, a wcześniej - przez ponad trzy lata - służył w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Gen. Motacki był też zastępcą dowódcy i szefem sztabu 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, a od 2009 r. dowódcą 2 Brygady Zmechanizowanej. Pozostając na tym stanowisku, przez pół roku był w Afganistanie zastępcą dowódcy regionu wschodniego ds. koalicyjnych.

Gen. Motacki ma za sobą m.in. dwukrotną służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. W latach 1999-2000 był zastępcą dowódcy, a następnie dowódcą PKW SFOR w Bośni i Hercegowinie, a w latach 1995-96 - oficerem operacyjnym w misji ONZ UNIFIL w Libanie. Służył także jako szef oddziału w Dowództwie Wojsk Lądowych i szef sztabu 1 Dywizji Zmechanizowanej.

Motacki jest doktorem nauk społecznych, absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz kursów m.in. w NATO Defense College, US Naval Postgraduate School i Akademii Obrony Narodowej.

Źródła: onet.pl, PAP

dxwy12e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxwy12e
Więcej tematów