Pył saharyjski nad Polską? Eksperci wskazują, że jest szansa
Nad zachodnią oraz południowo-zachodnią część Europy dociera pył znad Sahary. Ze względu na suchą i ciepłą pogodę, część drobinek może dotrzeć znacznie w głąb Starego Kontynentu - w tym również do Polski.
O pojawieniu się pyłu znad Sahary nad Starym Kontynentem, poinformował w czwartek 15 lutego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak wynika z opublikowanych prognoz, część drobinek, które obecnie znajdują się w zachodnich i południowych regionach Europy, może dotrzeć również do Polski.
Pył znad Sahary w Polsce. Eksperci prognozują
Jak wskazuje prognoza numeryczna rozprzestrzeniania się pyłu znad Sahary, opracowana przez Regionalne Centrum ds. pyłu (WMO w Barcelonie), od 15 lutego do Europy docierają cząsteczki pyłu. Ze względu na suchą i ciepłą pogodę oraz wędrówkę mas powietrza, już wkrótce może on dotrzeć również do Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kierowcy wpadali na pasach jeden za drugim. W Gliwicach posypały się mandaty
- Śladowe ilości pyłu saharyjskiego mogą dotrzeć w piątek wieczorem do zachodniej Polski - poinformował w mediach synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, dodając, że jest to wynik południowej cyrkulacji, która sprawia, że nad Polskę napływa zwrotnikowe powietrze znad Afryki.
Ze względu na prognozowane opady deszczu w weekend, pył saharyjski, który dotrze do Polski, może osiadać na samochodach, drogach, budynkach oraz innych powierzchniach.
Pył saharyjski. Czy jest niebezpieczny?
Pył znad Sahary dociera do Europy cyklicznie. Jego obecność można rozpoznać między innymi po zmętnieniu nieba, które przy suchej pogodzie przybiera żółtawy odcień, a także po zabrudzeniach, które powodują osadzające się na powierzchniach cząsteczki. Czy pył saharyjski jest niebezpieczny dla zdrowia? W większości przypadków jego obecność nie stanowi zagrożenia - ostrożność powinny jednak zachować osoby cierpiące na astmę, choroby kardiologiczne oraz alergie.