PolskaPył saharyjski i "biała plama" nad Polską. IMGW alarmuje

Pył saharyjski i "biała plama" nad Polską. IMGW alarmuje

Do Polski kolejny raz dotarła fala pyłu znad Sahary, który barwi niebo na charakterystyczny pomarańczowy kolor. Najpierw to zjawisko było obserwowane na Zachodzie Europy, a od kilku dni można je dostrzec również w Polsce. A to nie wszystko. Niepokój budzi też "biała plama" nad naszym krajem.

Pył saharyjski i biała plama nad Polską. IMGW alarmuje
Pył saharyjski i biała plama nad Polską. IMGW alarmuje
SALVATORE DI NOLFI
Maciej Zubel

18.03.2022 13:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fala pyłu saharyjskiego dotarła do Polski od zachodu, przemierzając wcześniej Hiszpanię, Francję, Szwajcarię i Niemcy. W województwach zachodnio-pomorskim, lubuskim i dolnośląskim w ostatnich dniach wieczorami można było dostrzec lekko mętne niebo, a na samochodach osadzającą się niewielką warstwę pyłu.

IMGW wskazuje, że fala nie wdarła się głębiej do naszego kraju z uwagi na utrzymujący się nad Polską wyż.

"Biała plama" nad Polską

Ale to nie koniec niepokojących zjawisk w naszym kraju. Synoptycy zwracają uwagę, że na mapach pogodowych nad Polską od wielu dni utrzymuje się "biała plama", czyli brak oznak nadchodzących opadów. Eksperci mówią już o suszy, która zagraża zwłaszcza wiosennym zasiewom. Braku opadów nie rekompensuje woda z topniejącego śniegu, którego i tak tej zimy nie było zbyt dużo.

Jak informuje serwis dobrapogoda24.pl, prognozy opadów na kolejne dni marca są dla Polski bardzo złe. Podobne przewidywania dotyczą też naszych najbliższych sąsiadów. Deszczu na próżno szukać w najbliższym czasie również w Czechach i Słowacji, w Ukrainie, na Węgrzech, Litwie czy Białorusi.

Co prawda według prognoz IMGW w piątek może spaść trochę deszczu na Pomorzu Zachodnim oraz Dolnym Śląsku. Jednak opady te będą niewielkie. Kolejnej szansy zakończenie suszy w prognozach na najbliższy tydzień nie widać.

Zobacz też: niebezpieczne zjawisko w Wielkiej Rafie Koralowej. Eksperci poważnie zaniepokojeni

Źródło: IMGW/ dobrapogoda24.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (115)