Putin skłamał. Kreml próbuje to ukryć

Według Instytutu Badań nad Wojną (ISW), wbrew twierdzeniom prezydenta Rosji Władimira Putina, mobilizacja nie stworzyła możliwości realizacji jego celów militarnych w Ukrainie. Według instytutu rosyjski prezydent prawdopodobnie stwarza warunki do dalszej tajnej mobilizacji, co właśnie udowadnia, że częściowa mobilizacja nie stworzyła wystarczających sił do osiągnięcia celów militarnych w Ukrainie.

Putin skłamał. Kreml próbuje to ukryć
Putin skłamał. Kreml próbuje to ukryć
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK
Sara Bounaoui

Według Instytutu Badań nad Wojną (ISW), wbrew temu co twierdzi Putin, "częściowa mobilizacja", którą ogłosił, nie stworzyła możliwości realizacji jego celów militarnych w Ukrainie. Zezwolenie na mobilizację więźniów może też świadczyć o tym, że Putin stara się zapobiegać napięciom społecznym, tworząc warunki do poboru skazanych, a nie cywilnych Rosjan.

Według instytutu Władimir Putin prawdopodobnie stwarza warunki do dalszej tajnej mobilizacji, co także dowodzi, że dotychczasowa nie stworzyła wystarczających sił do osiągnięcia celów militarnych Putina w Ukrainie.

ISW pisze też, że rosyjska armia próbuje wykorzystać zmobilizowanych do wznowienia ofensywy w Donbasie, ale raczej nie uda jej się osiągnąć dużych sukcesów operacyjnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Problemy finansowe Rosji

ISW zwraca uwagę także, że kosztowne wysiłki Rosji w zakresie generowania dodatkowych sił będą nadal obciążać rosyjską gospodarkę i mogą wywołać napięcia społeczne, jeśli Kreml nie wywiąże się ze swoich zobowiązań finansowych wobec uczestników "specjalnej operacji wojskowej".

Putin podpisał dekret przyznający jednorazową wypłatę 195 tys. rubli (około 3 150 dolarów) zmobilizowanym mężczyznom i osobom, które podpisały kontrakt po ogłoszeniu częściowej mobilizacji 21 września.

Zobowiązując się do płacenia zmobilizowanym żołnierzom i nadając ochotnikom status wojskowych, Kreml dodatkowo obciąża finansowo rosyjską gospodarkę - zauważają analitycy ISW.

"Rosyjscy gubernatorzy już teraz wygłaszają oświadczenia próbujące usprawiedliwić opóźnienia w wypłacie rekompensat zmobilizowanym mężczyznom i ich rodzinom, powołując się na kwestie budżetowe i konieczność finansowania dostaw dla rosyjskich żołnierzy" - czytamy w najnowszym komunikacie instytutu.

Źródło: ISW

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainiewładimir putinmobilizacja wojska
Wybrane dla Ciebie