Trwa ładowanie...

Putin chciał rozbić duży kraj UE. Był gotów wysłać żołnierzy

Międzynarodowy zespół dziennikarzy z brytyjskiego serwisu Bellingcat ujawnił właśnie, jak Kreml działał na rzecz rozbicia Hiszpanii. W 2017 roku wysłannik Putina Nikołaj Sadownikow spotkał się z ówczesnym szefem katalońskiego rządu Carlesem Puigdemontem, oferując mu wparcie po przeprowadzeniu nielegalnego referendum niepodległościowego. Do obrony Katalonii Rosja była gotowa wysłać nawet 10 tys. żołnierzy. Obietnic było więcej.

Putin chciał rozbić duży kraj UE. Był gotów wysłać żołnierzy Putin chciał rozbić duży kraj UE. Był gotów wysłać żołnierzy Źródło: East News, fot: AP
d2v61g1
d2v61g1

Jak wynika z ustaleń międzynarodowego śledztwa, Puigdemont początkowo rozważał przyjęcie rosyjskiej pomocy. Spotkanie z wysłannikiem Putina miał zorganizować przyjaciel byłego już katalońskiego premiera Victor Terradellas. Miało do niego dojść 26 października 2017 roku, niedługo po przeprowadzeniu nielegalnego referendum ws. odłączenia Katalonii od reszty Hiszpanii.

Oprócz wysłania do Katalonii rosyjskich żołnierzy, Sadownikow miał też zaoferować separatystom aż 500 mld dolarów, a nawet obiecywać spotkanie z samym Władimirem Putinem.

Z relacji Terradellasa wynika, że Puigdemont był pod wrażeniem tej oferty, ale ostatecznie jej nie przyjął. Z kolei Sadownikow twierdzi, że co prawda wziął udział w spotkaniu z premierem Katalonii jesienią 2017 roku, ale był jednym z kilku uczestników i - jak zapewnia - niewiele w jego trakcie zrozumiał, bo nie zna hiszpańskiego.

d2v61g1

Zobacz też: ogromna ilość niewybuchów pod Kijowem. Saperzy usuwają rosyjskie miny i bomby 

Rosja chciała rozbicia Hiszpanii. Wypływają nowe informacje

Dziennikarskie śledztwo wykazało jednak coś zupełnie innego. Pierwsze spotkanie nie było przypadkowe. Kontakty między wysłannikiem Putina, a katalońskimi nacjonalistami były kontynuowane również w 2018 roku.

Ostatecznie współpraca okazała się fiaskiem. Rosja - widząc, że nie ma realnych szans na oderwanie Katalonii od Hiszpanii -  nie uznała niepodległości tego regionu.

d2v61g1

Przeczytaj też:

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2v61g1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2v61g1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj