Kaszmir
Kaszmir to jedna z najdłużej otwartych ran na mapie świata. Konflikt o graniczny region rozpoczął się w 1947 roku, gdy Indie i Pakistan uniezależniły się od Wielkiej Brytanii i jako dwa niepodległe państwa rozpoczęły krwawą wojnę. W kolejnym roku dokonano podziału Kaszmiru - południowy wschód przypadł Indiom, a północny zachód Pakistanowi. Linia ustalona przed laty do dziś pozostaje granicą między oboma państwami, jednak jest też obiektem nieustannych starć i sporów.
Kolejne wojny o Kaszmir wybuchały także w latach 60. i 70. XX wieku. Począwszy od lat 80. na znaczeniu zaczęli zyskiwać muzułmańscy separatyści, których nieoficjalnie wspiera Pakistan. Do gwałtownego pogorszenia, i tak napiętych, stosunków między Delhi a Islamabadem doszło po zamachach terrorystycznych w Bombaju w 2008 roku. Indie do dziś utrzymują, że islamscy fundamentaliści mieli wsparcie pakistańskiej armii.
W Kaszmirze wciąż tli się muzułmańska rebelia, dochodzi też do regularnych starć granicznych. Ostatni poważny incydent miał miejsce w sierpniu ubiegłego roku, gdy w zasadzce, zorganizowanej prawdopodobnie przez żołnierzy z Pakistanu, zginęło pięciu wojskowych z Indii.
Każde, choćby najmniejsze starcie graniczne obu regionalnych potęg jest z uwagą śledzone przez cały świat. Indie i Pakistan znajdują się bowiem w wąskim gronie państw z arsenałem nuklearnym.
Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na miasto Śrinagar, letnią stolicę indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir.