Trwa ładowanie...
d30rfie

Ptasi lot narodził się w koronach drzew

Mikroraptor był niewielkim dinozaurem zaopatrzonym w dwie pary skrzydeł, dzięki którym przemieszczał się lotem ślizgowym z drzewa na drzewo. Tak samo mogły wyglądać początki latania u ptaków - piszą paleontolodzy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

d30rfie
d30rfie

Naukowcy z uniwersytetu w Kansas w USA i Północno-Wschodniego Uniwersytetu w Chinach zbudowali model mikroraptora, niewielkiego opierzonego dinozaura, który żył na terenie Chin około 124 mln lat temu.

Mikroraptor był wyposażony w przednią i tylną parę skrzydeł. Były one porośnięte długimi piórami. W 2003 roku w Chinach znaleziono znakomicie zachowaną skamieniałość zwierzęcia z widocznymi resztkami piór.

Model zbudowano w oparciu o szczegółową analizę szkieletu. Wynika z niego, że mikroraptor bardzo sprawnie latał lotem ślizgowym, szybując pomiędzy drzewami. Zdaniem naukowców, jest to argument za tym, że również u ptaków lot aktywny (machanie skrzydłami) miał początek w locie szybowcowym. Konkurencyjna teoria mówi, że ptaki nauczyły się latać próbując podrywać się do lotu z ziemi.

Model mikroraptora przetestowano zarówno pod gołym niebem, jak i w bardziej kontrolowanych warunkach w hali sportowej.

d30rfie

- Po prostu wzięliśmy taki szkielet, jaki się zachował do naszych czasów, nałożyliśmy na niego skrzydła, a na to pióra takie, jakie znamy ze skamieniałości i pokazaliśmy, że takie zwierzę może latać - wyjaśnia David Burnham z Kansan University. - Jeśli ktoś uważa, że mikroraptor był naziemnym biegaczem, niech zrobi swój model, umieści go na bieżni i pokaże, że mógł biegać mając na tylnych nogach długie pióra - dodał Burnham.

d30rfie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30rfie
Więcej tematów