Pstryczek w nos Putina. Rosja traci ważne stanowisko
Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało w środę, że "Polska została wybrana do Rady Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej na kadencję 2024-2026". Do Rady weszły także Litwa i Ukraina. Kandydatura Rosji "nie zyskała wymaganego poparcia" - poinformowało MSZ.
29.11.2023 23:08
Polska została wybrana do Rady Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) na kadencję 2024-2026; kandydatura Rosji nie uzyskała wymaganego poparcia, wobec czego straci ona miejsce w Radzie Wykonawczej - podano w środę na stronie resortu spraw zagranicznych.
Decyzja - jak przekazano - zapadła podczas Konferencji Państw Stron Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej (CWC) w Hadze. Do Rady - jak poinformował resort - weszły także: Litwa i Ukraina.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
"123 głosy poparcia dowodzą, że Polska, jako wieloletni, zdecydowany zwolennik CWC, jest postrzegana jako wiarygodny i konstruktywny Kraj Członkowski, zaangażowany w realizację celu, jakim jest uwolnienie świata od broni chemicznej" - podano w komunikacie. "W głosowaniu nasi partnerzy docenili także rolę Polski we wdrażaniu CWC, poprzez corocznie sponsorowaną przez nasz kraj rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ" - podkreślono.
Ministerstwo podało też, że kandydatura Rosji nie uzyskała wymaganego poparcia, co oznacza, że "straci ona miejsce w Radzie Wykonawczej, która nadzoruje działalność Sekretariatu Technicznego OPCW i jest odpowiedzialna za wdrażanie i przestrzeganie Konwencji". Warto podkreślić, że za kandydaturą Rosji, która w Radzie Wykonawczej OPCW była od początku istnienia organizacji, głosowało 65 państw. Minimalne wymagane poparcie wynosiło 66 głosów.
"Głosowanie pokazało, że zdecydowana większość Państw-Stron podziela stanowisko, że w kontekście brutalnej agresji przeciwko Ukrainie, Rosja nie powinna obecnie zasiadać w Radzie Wykonawczej" - napisano w komunikacie MSZ.