Trwa ładowanie...
20-11-2014 23:55

PSL wygrywa wybory do sejmiku woj. świętokrzyskiego

Polskie Stronnictwo Ludowe w sejmiku woj. świętokrzyskiego będzie miało 17 z 30 mandatów - wynika z oficjalnych danych Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach. W gremium zasiądą także przedstawiciele PiS, PO i SLD.

PSL wygrywa wybory do sejmiku woj. świętokrzyskiegoŹródło: WP, fot: Łukasz Szełemej
d1r5moh
d1r5moh

Informację o wynikach przekazał dziennikarzom przewodniczący kieleckiej WKW, sędzia Jan Klocek.

Wynik uzyskany przez PSL oznacza, że partia w regionie będzie mogła rządzić samodzielnie. Drugi wynik osiągnęło PiS - osiem mandatów, trzeci PO - trzy mandaty, czwarty komitet SLD-Lewica Razem - dwa mandaty.

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły: KWW Wspólnota, Patriotyzm, Solidarność, KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, KWW Ruch Narodowy, Samoobrona i Demokracja Bezpośrednia. Komisja nie podawała danych dotyczących m.in. procentowego poparcia, jakie uzyskały w głosowaniu poszczególne komitety.

W województwie świętokrzyskim głosowało 53,25 proc. z ponad 1 mln 43 tys. uprawnionych. 16,72 proc. głosów uznano za nieważne.

d1r5moh

Mimo osiągnięcia przez świętokrzyskie PSL wyniku, który pozwala partii na samodzielne rządzenie, jest duże prawdopodobieństwo, że ludowcy - podobnie jak w poprzedniej kadencji - wejdą w koalicję z PO, która w wyborach zajęła trzecie miejsce. Łącznie obie partie mogą mieć zatem 2/3 głosów w sejmiku.

Oprócz dotychczasowego marszałka województwa Adama Jarubasa (PSL), który w czwartym okręgu zdobył rekordową liczbę blisko 38 tys. głosów, w radzie - z tej samej listy, jednak z innego okręgu - znalazł się także jego młodszy brat - Krystian. Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Busku-Zdroju startował z ostatniej pozycji w powiecie kieleckim i mieście Kielce.

Z list ludowców do sejmiku dostali się także dotychczasowi członkowie zarządu województwa: Kazimierz Kotowski odpowiedzialny m.in. za przygotowanie nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, a wcześniej za realizację RPO na lata 2007-2013 oraz Piotr Żołądek, który zajmował się m.in. obszarem rolnictwa i inwestycjami na terenach wiejskich.

Ponownie wybrany został także dotychczasowy przewodniczący sejmiku, Tadeusz Kowalczyk. Mandat przypadł też wicewojewodzie świętokrzyskiemu Grzegorzowi Dziubkowi, który w niedzielę w I turze został wybrany burmistrzem Włoszczowy, oraz wiceministrowi gospodarki Arkadiuszowi Bąkowi.

d1r5moh

Walkę o reelekcję powodzeniem zakończyli także członkowie zarządu z PO - wicemarszałek Grzegorz Świercz, zajmujący się m.in. obszarem ochrony zdrowia, oraz Jan Maćkowiak odpowiedzialny za inwestycje infrastrukturalne. Oprócz nich z PO w sejmiku znalazł się jeszcze radny ostatniej kadencji lekarz psychiatra Grigor Szaginian.

Największą siłą opozycyjna w sejmiku pozostanie PiS, które wprowadziło do niego ośmiu radnych z list tworzonych w ramach szerokiego porozumienia m.in. z Polską Razem Jarosława Gowina, Solidarnością oraz Porozumieniem Samorządowym (PS) sygnowanym nazwiskiem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego (wybranego w niedzielę na czwartą kadencję).

Radymi zostali m.in.: przewodniczący Polski Razem w Świętokrzyskiem Michał Cieślak, sekretarz świętokrzyskiego PiS Andrzej Pruś (uzyskał on także trzeci wynik w niedzielnych wyborach prezydenta Starachowic), sekretarz miasta Kielce Janusz Koza (Porozumienie Samorządowe) oraz przegrany w niedzielnej elekcji burmistrz Włoszczowy Bartłomiej Dorywalski.

d1r5moh

Dwa miejsca w sejmiku zdobył także komitet SLD-Lewica Razem, z którego dostali się: b. poseł i radny sejmików czterech kadencji, lekarz Sławomir Marczewski oraz b. poseł i prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz.

Wśród kandydujących, którzy nie zdobyli mandatu radnego, są m.in.: dotychczasowy prezydent Ostrowca Św. Jarosław Wilczyński (bezpartyjny, startował z listy PO), kandydat Platformy na prezydenta Kielc (uzyskał trzeci rezultat), dotychczasowy radny powiatu kieleckiego, profesor Politechniki Świętokrzyskiej, Grzegorz Świt i żona zmarłego w ub.r. posła PO Konstantego Miodowicza - Małgorzata, która startowała z listy PiS (reprezentowała Porozumienie Samorządowe).

W 2010 r. ludowcy także zwyciężyli w wyborach do sejmiku w woj. świętokrzyskim - uzyskali 13 z 30 mandatów (32,91 proc. głosów). Kolejne były: PiS - siedem mandatów (20,50 proc.), PO - sześć (15,86 proc.), SLD - trzy (13,86 proc.), Porozumienie Samorządowe - jeden mandat (9,53 proc. głosów). W sejmiku ostatniej kadencji oraz w zarządzie województwa świętokrzyskiego PSL tworzyło koalicję z PO.

d1r5moh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r5moh
Więcej tematów