Trwa ładowanie...
nagroda
19-10-2003 09:29

Przyznano pośmiertne nagrody "W imię człowieczeństwa"

Alina Pieńkowska i Marek Kotański zostali pośmiertnie uhonorowani nagrodą Pro Publico Bono "W imię człowieczeństwa". Wyróżnienia dedykowane pamięci ks. bpa Jana Chrapka przyznał w radomskiej katedrze były premier i prezes Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono Jerzy Buzek.

Przyznano pośmiertne nagrody "W imię człowieczeństwa"Źródło: PAP, fot: Piotr Polak
d40wmiv
d40wmiv

Uroczystość odbyła się po mszy św. poświęconej drugiej rocznicy tragicznej śmierci ordynariusza diecezji radomskiej biskupa Jana Chrapka.

"To są nagrody, które płyną z naszego głębokiego przekonania, że to, co najważniejsze w naszym działaniu, naszym życiu, to służyć drugiemu człowiekowi. Alina Pieńkowska nie bała się i nie wahała narażać własną wolność, aby nieść pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebowali. Marek Kotański nie bał się mieszkać z bezdomnymi, nie bał się być w pobliżu chorych na AIDS wtedy, kiedy wszyscy obawiali się, że jest to śmiertelne zagrożenie" - powiedział Jerzy Buzek.

Były premier wręczył rodzinom uhonorowanych dyplomy Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono z ulubionym cytatem biskupa Jana Chrapka: "Idź przez życie tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały cię".

Nagrodę dla Aliny Pieńkowskiej odebrał jej mąż Bogdan Borusewicz wraz z córką. "Alina zawsze pamiętała o innych. Ciągle była zajęta pomocą innym, dlatego dziękuję także za pamięć o niej" - powiedział Borusewicz.

d40wmiv

Odbierająca nagrodę dla Marka Kotańskiego jego córka Joanna dziękowała bardzo wzruszona.

Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono z Krakowa od pięciu lat organizuje konkursy na najlepszą inicjatywę obywatelską. W tym roku po raz pierwszy - oprócz organizacji obywatelskich - zostali wyróżnieni ludzie. W przyszłości Instytut będzie nagradzał również żyjących społeczników.

Jerzy Buzek zapowiedział, że nagroda "W imię człowieczeństwa" od tej pory będzie przynawana w Radomiu. Wyróżnienie to jest dedykowane biskupowi Janowi Chrapkowi w celu upamiętnienia jego pracy. Alina Pieńkowska i Marek Kotański będą - obok Jana Chrapka - patronami tej inicjatywy.

Biskup Jan Chrapek zginął w wpadku samochodowym 18 października 2001 roku w Sieklukach koło Białobrzegów niedaleko Radomia. W sierpniu ubiegłego roku zginął w katastrofie samochodowej w Nowym Dworze Mazowieckim Marek Kotański - założyciel Monaru. Jesienią ubiegłego roku zmarła Alina Pieńkowska, działaczka Solidarności.

d40wmiv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40wmiv
Więcej tematów