ŚwiatPrzywódcy religijni o nowym papieżu - Benedykcie XVI

Przywódcy religijni o nowym papieżu - Benedykcie XVI

20.04.2005 04:20, aktual.: 20.04.2005 06:59

Przywódcy religijni po wyborze nowego papieża, którym został niemiecki kardynał Joseph Ratzinger, podkreślają jego głęboką wiedzę teologiczną - nazywają go teologiem "wielkiego formatu". Większość z nich podkreśla jego "ekumeniczny dar" i spodziewa się kontynuacji dialogu i drogi wytyczonej przez Jana Pawła II. Przytaczamy za agencją Reutera ich wypowiedzi:

Arcybiskup Canterbury Rowan Williams, głowa Kościoła anglikańskiego: Jego wybór ma także wielkie znaczenie dla wszystkich chrześcijan. Czekam na spotkanie i wspólną pracę, aby rozwijać dziedzictwo jego poprzednika, staramy się bowiem promować wzajemne zrozumienie między naszymi Kościołami w służbie Ewangelii i w celu osiągnięcia jedności chrześcijan.

Jest on teologiem wielkiego formatu, autorem głębokich refleksji o naturze Boga i Kościoła. Wybór imienia Benedykt sugeruje, że nowy papież chce połączyć swoją wizję Kościoła z monastycznym duchem pracy i kontemplacji - powiedział.

Paul Spiegel, przewodniczący Rady Centralnej Żydów w Niemczech: Jestem pewien, że będzie kroczyć drogą, z takim sukcesem wyznaczoną przez papieża Jana Pawła II, w kierunku zrozumienia pomiędzy chrześcijanami a żydami, i starać się o to, by było ono jeszcze mocniejsze, przynosząc korzyści obu stronom.

Stanislas Lalanne, rzecznik Konferencji Biskupów Francji i były uczeń Ratzingera: Kiedy poznałem kardynała Ratzingera, uderzyła mnie jego jasność wypowiedzi, rzadko spotykana inteligencja, nadzwyczaj głęboka wiedza, jego nadzwyczaj głęboka wiara - a przy tym rozmawia z każdym bardzo prostym językiem.

Biskup Javier Echevarria, prałat Opus Dei: Jest to chwila wielkiej radości dla całego Kościoła. Katolicy na całym świecie dziękują Bogu za Jego dar - nowego papieża Benedykta XVI. W imieniu własnym, jak i wszystkich mężczyzn i kobiet, którzy tworzą Prałaturę Opus Dei, chcę złożyć zapewnienie o naszej pełnej wierności jego osobie i nauce.

Rzecznik i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii, ojciec Juan Antonio Martinez Camino podkreślił wielki format teologiczny i duszpasterski nowego papieża. Powiedział, że Benedykt XVI jest człowiekiem, "który doskonale jako teolog i filozof rozumie nowoczesną myśl, jak tylko potrafią to nieliczni". Benedykt XVI, kardynał Ratzinger, wiele pisał o Kościele, o jego jedności. Jego pontyfikat będzie bez wątpienia owocny w kategoriach wewnętrznego dialogu w łonie samego Kościoła katolickiego - powiedział.

Biskup Wolfgang Huber, Przewodniczący Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (luterańskiego), zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Krajowego Berlina i Brandenburgii: Z jednej strony to wielki dar, że człowiek o takim doświadczeniu teologicznym, wiedzy i mądrości jak Joseph Ratzinger obejmuje urząd. Ale bp Huber jednocześnie zauważył, że w ostatnich latach w ekumenicznym podejściu kardynała Ratzingera widoczny był znaczny stopień ekskluzywizmu wobec innych organizacji.

Ojciec Alexandre Bonito (prawosławna Metropolia Portugalii): Nowy papież, "bardzo bliski ortodoksji", będzie kontynuatorem ekumenicznego dialogu, jaki rozwijał Jan Paweł II.

Były naczelny rabin Węgier Jozsef Schweitzer uważa, że nowy papież wypełni pontyfikat "ogromną odpowiedzialnością". Rabin ma nadzieję, że "kardinał Ratzinger będzie kontynuować, jak czynili to jego poprzednicy, budowę mostów pomiędzy religiami i kulturami", a jego otwartość zyska mu zwolenników.

Praeses Alfred Buss z Ewangelickiego Kościoła Westfalii, (wchodzącego w skład Unii Kościołów Ewangelickich): Nie powinno być żadnych wielkich nadziei na szersze ekumeniczne otwarcie Kościoła katolickiego na protestantyzm po wyborze tego papieża.

Rabin David Rosen z Komitetu Żydów Amerykańskich: Kardynał Ratzinger już pokazał głębokie zaangażowanie w kwestii stosunków katolicko-żydowskich i czekamy na dalsze bliskie kontakty robocze z Kościołem.

Ojciec Michel Kama z katedry w Dakarze w Senegalu (kraju w 95% muzułmańskiego): Jest konserwatystą w szlachetnym sensie tego słowa. Pewien jestem, że będzie kontynuować dzieło Jana Pawła II, zwłaszcza dialog między chrześcijanami a muzułmanami.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także