Trwa ładowanie...

Przywileje dla zaszczepionych? Twarde stanowisko RPO. Wiącek nie ma wątpliwości

Nie ma zgody Rzecznika Praw Obywatelskich, by przywileje dotyczyły tylko osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Takiego rozwiązania nie wyklucza polski rząd.

Rzecznik Praw Obywatelskich wypowiedział się na temat osób niezaszczepionych Rzecznik Praw Obywatelskich wypowiedział się na temat osób niezaszczepionych Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d2kv4fp
d2kv4fp

W niektórych krajach wprowadzono ograniczenia dla osób niezaszczepionych na COVID-19, które nie są ozdrowieńcami i nie posiadają aktualnego wyniku testu na koronawirusa. To odpowiedź na wzrastające zagrożenie wariantem wirusa Delta. Takie rozwiązania wprowadzają m.in. Francja, Włochy, Irlandia czy Austria.

Mówi się, także w Polsce, o możliwości wprowadzenia przywilejów dla osób, które zdecydowały się na zaszczepienie.

Przywileje dla zaszczepionych. Stanowisko RPO

Tymczasem Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapowiedział, że nie godzi się na przywileje wyłącznie dla osób zaszczepionych.

Zobacz także: Dr Grzesiowski o szczepieniach, które podzieliły Polskę na dwie prędkości

- Konstytucja daje władzy prawo różnicować ludzi zależnie od tego, jakie dany człowiek stwarza zagrożenie dla zdrowia publicznego. Tym bardziej, że mamy decyzję WHO o stanie pandemii, mamy rozstrzygnięcie rządu o stanie epidemii w naszym kraju. Ale zastanówmy się, mamy dwie osoby, jedna jest zaszczepiona kilka miesięcy temu, jak ja, druga ma negatywny test z wczoraj. Która z nich stwarza większe ryzyko? To pytanie retoryczne - powiedział cytowany przez busunessinsider.co.pl Wiącek.

d2kv4fp

COVID-19. RPO: nie można uprzywilejować osoby zaszczepionej

Jak dodał rzecznik, nie można uprzywilejować osoby zaszczepionej, "bo ona jest mniej pewna niż osoba, która dysponuje aktualnym testem".

- Można stosować zróżnicowanie, ale tylko wówczas, gdy do jednej grupy włączamy zaszczepionych, przetestowanych i odpornych. Nie godzę się na przywileje dla osób wyłącznie zaszczepionych - mówił RPO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2kv4fp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kv4fp
Więcej tematów