Przyszłoroczny Marsz Żywych odbędzie się 25 kwietnia
Około 8 tysięcy młodych Żydów oraz Polaków weźmie udział w 15. Marszu Żywych, który odbędzie się 25 kwietnia przyszłego roku w Oświęcimiu. Rozpoczęły się już prace organizacyjne - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu, które koordynuje przygotowania.
Uczestnicy Marszu w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Shoah), który w 2006 roku przypada właśnie 25 kwietnia, przejdą tak zwaną Drogą Śmierci z byłego KL Auschwitz do Birkenau, by uczcić pamięć ofiar holokaustu.
Barbara Sochal z resortu edukacji poinformowała, że na razie nie wiadomo, ilu dokładnie młodych Polaków weźmie udział w uroczystości. Zwykle stanowili oni ok. 10% ogółu uczestników.
Marsze Żywych od 1988 roku organizuje izraelskie ministerstwo edukacji we współpracy z organizacją "March of the Living". Odbywają się one tradycyjnie w Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Shoah). W pierwszym marszu wzięło udział około 1,5 tys. Żydów. Począwszy od roku 1996 Marsze Żywych odbywają się każdego roku.
Największy dotąd Marsz odbył się w 2005 roku. Uczestniczyło w nim około 20 tys. osób, w tym delegacje z blisko 50 krajów świata. W uroczystościach wzięli udział premierzy: Izraela - Ariel Szaron i Polski Marek Belka oraz noblista Elie Wiesel. W Marszach Żywych dotychczas uczestniczyli także: dwukrotnie prezydent Aleksander Kwaśniewski, prezydenci Izraela - Ezer Weizman i Mosze Kacaw, a także premierzy Polski - Jerzy Buzek i Izraela - Benjamin Netanjahu.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II, czyli Birkenau, powstał dwa lata później. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Do Auschwitz hitlerowcy deportowali ponad 1,3 mln osób. Zgładzili ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich.