Przysposobienie dzieci przez pary LGBT? Polacy zabrali głos
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że większość respondentów wyraża poparcie dla idei, że osoby tej samej płci żyjące w związkach partnerskich powinny mieć możliwość wychowywania dzieci. Konkretnie, 51,7 proc. ankietowanych odpowiedziało pozytywnie na to pytanie, podczas gdy 45,6 proc. wyraziło sprzeciw.
12.07.2024 07:37
Badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzone było w dniach od 5 do 7 lipca br. Pytanie brzmiało: "Czy ustawa o związkach partnerskich powinna dawać możliwość tzw. przysposobienia wewnętrznego, czyli uregulowania sytuacji dzieci, które wychowują się w związkach osób tej samej płci – poprzez ustanowienie obydwu osób jako opiekunów lub opiekunek prawnych dziecka".
51,7 proc. respondentów odpowiedziało na to pytanie twierdząco. "Rzeczpospolita" w swoim piątkowym wydaniu zauważa, że "aż 84 proc. ankietowanych, którzy zdecydowanie zgadzają się na takie rozwiązanie (53 proc.) lub raczej się zgadzają (31 proc.), to wyborcy koalicji rządzącej skupiającej Koalicję Obywatelską, Lewicę i Trzecią Drogę".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto był przeciw?
Z drugiej strony, 45,6 proc. respondentów wyraziło sprzeciw wobec takiego rozwiązania. Z tych, tylko 15 proc. to wyborcy koalicji rządzącej. "Rzeczpospolita" podaje, że "największymi przeciwnikami zmian są głównie wyborcy prawicowi (67 proc.), Konfederacji i PiS (87 proc.), raczej mężczyźni (59 proc.), bardziej mieszkańcy wsi (59 proc.), głównie osoby posiadające troje lub więcej dzieci (57 proc.), czerpiące swą wiedzę z prasy (59 proc.) i TV Republika (94 proc.)".
Podsumowując, wyniki badania wskazują na istnienie znaczącego podziału w społeczeństwie na temat kwestii przysposobienia dzieci przez osoby tej samej płci żyjące w związkach partnerskich. Pomimo tego, większość respondentów wyraża poparcie dla takiego rozwiązania, co może wskazywać na stopniową zmianę postaw społecznych w tej kwestii.