Trwa ładowanie...
d3kbtzu

Przetrzymywany od 2 lat w chińskim więzieniu Kanadyjczyk wrócił do kraju

• Kanadyjczyk Kevin Garratt, aresztowany w 2014 pod zarzutem szpiegostwa, został deportowany z Chin i powrócił do kraju, gdzie połączył się z rodziną - podały źródła w rządzie Kanady
• Garratta skazano w Chinach przed tygodniem i wypuszczono za kaucją
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przetrzymywany od 2 lat w chińskim więzieniu Kanadyjczyk wrócił do kraju
(AFP, Fot: SIMEON GARRATT)
d3kbtzu

Samolot z Kanadyjczykiem na pokładzie wylądował w czwartek wieczorem w Vancouver, skąd pochodzi on i jego żona, Julia Dawn Garrat, którą również aresztowano w sierpniu 2014 r., ale wypuszczono po kilku tygodniach za kaucją i zezwolono na powrót do Kanady.

Uwolnienie Garratta było możliwe dzięki osobistej interwencji premiera Trudeau, który poruszył jego sprawę podczas rozmów dwustronnych z chińskimi władzami przy okazji szczytu G20 - nieformalnego klubu skupiającego 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską - w Hangczou w Chinach na początku września. - Jego szczęśliwy powrót do Kanady można uznać za dyplomatyczne zwycięstwo premiera Trudeau - pisze w komentarzu agencja Reutera.

Sprawa Garratta zamroziła na dłuższy czas rozmowy na temat kanadyjsko-chińskiego porozumienia o wolnym handlu, na czym bardzo zależy Pekinowi, a mniej Ottawie - przypomina Reuters. Dodaje też, że premier Chin Li Keqiang ma złożyć oficjalną wizytę w Kanadzie w dniach 21-24 września, co również mogło mieć wpływ na szczęśliwy obrót w losach Kanadyjczyka.

d3kbtzu

Garratowie mieszkali w Chinach od 1984 roku. W 2008 roku założyli w mieście Dandong popularną kawiarnię. Wcześniej pracowali jako nauczyciele w południowych Chinach. Zatrzymano ich w regionie położonym blisko newralgicznej granicy z Koreą Północną.

Sklep i kawiarnia prowadzone przez parę były znane jako miejsce spotkań chrześcijan w całej północno-wschodniej prowincji Liaoning.

Chińskie prawo dotyczące tajemnic państwowych obejmuje informacje z bardzo rozległej sfery - od danych przemysłowych po dokładne daty urodzenia państwowych przywódców. W niektórych przypadkach za kradzież tajemnic państwowych grozi dożywocie lub kara śmierci. Informację można wstecznie zakwalifikować jako tajemnicę państwową.

Zobacz także: Chińsko-rosyjskie manewry wojskowe

d3kbtzu

Podziel się opinią

Share
d3kbtzu
d3kbtzu
Więcej tematów