Trwa ładowanie...
d1y18bs

Przetarg dla KPRM. Wygrał twórca planszówek

KPRM wybrała zwycięzcę przetargu na symulacje strategiczne z zakresu obronności. Wygrał go producent gier planszowych. W KPRM zmieniono zdanie, ale nikt nie poinformował firmy, że jednak "nie przygotuje symulacji".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przetarg dla KPRM. Wygrał twórca planszówek
Przetarg dla KPRM. Wygrał twórca planszówek (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Prajar 90)
d1y18bs

KPRM rozstrzygnął przetarg na "Przygotowanie i przeprowadzenie symulacji strategicznych z zakresu obronności" w połowie października. Wystartowała tylko jedna firma, "Taktyka i Strategia". Zobowiązała się do 11 grudnia 2020 r. przygotować pięć symulacji, za co zainkasuje niemal 250 tys. zł.

Działające od 1991 roku wydawnictwo zajmuje się publikacjami o tematyce historycznej. To tysiące gier planszowych, książek i czasopism. Jak donosi Interia, jego szef jest z wykształcenia geologiem i organizuje rekonstrukcje historyczne. Co wspólnego ma z nowoczesnymi symulacjami, powstającymi na bazie informacji niejawnych (stan wojsk własnych i nieprzyjaciela)?

Przetarg dla rządu. Wygrał twórca planszówek

d1y18bs

"Jesteśmy firmą, która działa na tym rynku 30 lat. Po drugie, robimy takie symulacje w zasadzie na całym świecie: od Waszyngtonu po Baltic Defence College, no... w różnych miejscach" - mówi Interii właściciel firmy, Wojciech Zalewski. Zapytany o niską cenę przetargu na tak zaawansowaną usługę odpowiada, że "była jakaś tam konkurencja". Z dokumentów wynika, że był jedynym oferentem.

Zobacz też: Marek Suski poza KPRM. Łukasz Schreiber komentuje w programie "Tłit"

Zalewski wyjaśnia, że symulacji ma być pięć. "Zgodnie z umową, my mamy dostać informacje i się do nich dostosować" - dodaje. Innego zdania są w KPRM. Na pytanie, jaka komórka Kancelarii będzie korzystać z symulacji firmy Zalewskiego i jakie ma ona doświadczenie w tym zakresie, Centrum Informacyjne Rządu wysłało zaskakującą odpowiedź.

d1y18bs

Przetarg na symulacje dla KPRM. "Zwycięzca nie przygotuje symulacji"

"Podmiot wybrany w postępowaniu nie przygotowuje symulacji. Dysponuje on narzędziem umożliwiającym obróbkę wprowadzonych do niego danych dotyczących m.in. scenariuszy i założeń symulacji". Wiadomo za to, że "Taktyka i Strategia" będzie działać dla Departamencie Analiz Przygotowań Obronnych Administracji KPRM.

Interia zwraca uwagę, że pracuje tam doradca Mateusza Morawieckiego płk Krzysztof Gaj. To on współtworzył Wojska Obrony Terytorialnej i reprezentował KPRM we wspomnianym przetargu. Jak podał "Wprost", został wyrzucony ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jesienią 2016 r. Powodem miały być antysemickie i antyukraińskie wypowiedzi.

d1y18bs

Płk Gaj i szef "Taktyki i Strategii" działali razem w Narodowym Centrum Studiów Strategicznych. Za czasów Antoniego Macierewicza MON zerwał z nią współpracę, bo brakowało sprawozdań z jej działalności. Dziennik "Fakt" oskarżał nawet kierownictwo NCSS o powiązania z rosyjskim wywiadem.

Czytaj też: Burza wokół fundacji NCSS. MON odcina się od "rosyjskiego łącznika"
Mateusz Morawiecki wybrał kierownictwo KPRM

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1y18bs

Podziel się opinią

Share

d1y18bs

d1y18bs
Więcej tematów