Przenieśli całą wieś. Teraz ich nie zalewa
Jedna z wsi na Śląsku została przeniesiona. Przez lata regularnie nawiedzały ją powodzie, teraz mieszkańcy mogą spać spokojnie. Na starym terenie wsi Nieboczowy powstał zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny.
Nieboczowy to mała wieś w powiecie wodzisławskim na Śląsku. Miejscowość w przeszłości była co jakiś czas zalewana, jak np. latach 70. i 80. Jednak najgorzej było w 1997 roku.
W związku z tym podjęto decyzję o budowie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, aby w przyszłości zminimalizować ryzyko powodzi.
Przeniesiono całą wieś w inne miejsce
"Stworzenie takiego obiektu planowano już za niemieckich czasów, a potem w PRL-u, ale dopiero powódź tysiąclecia zdopingowała rządzących do działania. Wyzwaniem było sfinansowanie inwestycji, ale również przesiedlenie mieszkańców Nieboczów, których miejscowość znajdowała się w środku planowanej budowli" - czytamy w "Wyborczej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Negocjacje trwały kilka lat. W 2007 roku padła propozycja, aby przenieść całą wieś w inne miejsce. Lokalizację wybrali sami mieszkańcy - brzeża Syryni w gminie Lubomia. Teren pagórkowaty, wokół lasu, dziewięć kilometrów od ówczesnego miejsca położenia wsi.
Wszystko powstało na nowo
Wybudowano całkiem nową miejscowość. Od podstaw stawiano drogi, domy, kompleks sportowy, kościół, skate park. Wszystkie budynki mieszkalne mają spadziste dachy, a nowe ulice mają takich samych patronów jak poprzednio. Oficjalne uroczyste otwarcie "nowej" miejscowości miało miejsce 8 września. - Z 500 mieszkańców do nowych Nieboczów przeprowadziło się ponad 200. Reszta osiadła w innych miejscowościach – powiedziała w rozmowie z "GW" Barbara Mazurek, jedna z mieszkanek.
W miejscu, gdzie była wcześniej wieś Nieboczowy, teraz znajduje się Racibórz Dolny. Jego budowa trwała 7 lat od 2013 do 2020 roku. Teraz on odegra ważną rolę w ochronie Wrocławia i Opola przed powodzią.
- Planujemy wypełnić zbiornik Racibórz Dolny 166 mln m sześć. wody na jego 185 mln m sześc. całkowitej pojemności - zapowiedziała w niedzielę w Katowicach prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Zgodnie z informacjami podanymi przez RZGW zbiornik przyjął już 55 mln m3 wody z Odry.
Źródło: TVN24