Trwa ładowanie...
d2vcg5a

Przełom ws. ekstradycji Stefana Michnika. Szwedzki sąd odrzucił wniosek

Sąd Rejonowy w Goeteborgu nie zgodził się na wydanie polskim władzom Stefana Michnika. Powód? Przedawnienie zarzucanych Michnikowi czynów oraz jego szwedzkie obywatelstwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd nie zgodził się na ekstradycję Stefana Michnika
Sąd nie zgodził się na ekstradycję Stefana Michnika (East News)
d2vcg5a

Wojskowy Sąd Okręgowy przekazał do Szwecji wniosek o aresztowanie stalinowskiego sędziego Stefana Michnika. Dokumenty zostały przetłumaczone na język szwedzki. 4 lutego odbyło się posiedzenie sądu bez udziału stron postępowania. Jak wynika z protokołu z tego posiedzenia, zarzucane Michnikowi przestępstwa uległy przedawnieniu.

– Mając to na względzie oraz biorąc pod uwagę, że jest on obywatelem Szwecji, wniosek o jego wydanie zostaje odrzucony – stwierdził sędzia Mats Hagelin.

Wobec Stefana Michnika, podejrzanego o zbrodnie przeciwko ludzkości, Wojskowy Sąd Okręgowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania już 26 października. Z kolei w połowie sierpnia Wojskowy Sąd Garnizonowy - także na wniosek prokuratorów z IPN - zdecydował o aresztowaniu Michnika na trzy miesiące od momentu zatrzymania.

d2vcg5a

Zobacz także: Dosadna reakcja Sasina na wpis Wałęsy o Olszewskim

Śledczy uważają, że Stefan Michnik w latach 1952-53 roku w Warszawie popełnił 30 przestępstw, które stanowią zbrodnie komunistyczne i wyczerpują znamiona zbrodni przeciwko ludzkości.

To już druga próba postawienia Michnika przed polskim sądem. W 2010 r. sąd w Uppsali odmówił ekstradycji twierdząc, że stawiane mu zarzuty przedawniły się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVP Info/RMF FM

d2vcg5a

Podziel się opinią

Share

d2vcg5a

d2vcg5a
Więcej tematów