Przełom w leczeniu cukrzycy. Krowie mleko zamiast zastrzyków
Brązowa krowa z południowej Brazylii przeszła właśnie do historii jako pierwszy osobnik transgeniczny zdolny do wytwarzania ludzkiej insuliny w swoim mleku. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Biotechnology Journal.
- Matka Natura zaprojektowała gruczoł sutkowy jako fabrykę do naprawdę wydajnej produkcji białka - wyjaśnił kierownik badania prof. Matt Wheeler z Uniwersytetu w Illinois Urbana-Champaign. - Możemy wykorzystać ten system do produkcji białka, które może pomóc setkom milionów ludzi na całym świecie - zaznacza.
Przełom w leczeniu cukrzycy
Brazylijscy naukowcy wprowadzili odcinek ludzkiego DNA, który koduje proinsulinę - białko prekursorowe aktywnej formy insuliny - do jąder komórkowych 10 zarodków. Następnie wszczepiono je do macicy normalnych krów w Brazylii. Urodziło się jedno transgeniczne cielę.
Dzięki zaktualizowanym technologiom inżynierii genetycznej ludzkie DNA stało się przedmiotem ekspresji (procesu, w którym sekwencje genów są odczytywane i tłumaczone na produkty białkowe) wyłącznie w tkance sutka, tj. w krowich wymionach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyniki badań, które stanowią przełom w leczeniu cukrzycy, opublikowane zostały w najnowszym wydaniu magazynu "Biotechnology Journal".
- Naszym celem było wytworzenie proinsuliny, oczyszczenie jej do insuliny i gotowe. Ale krowa w zasadzie sama to przetworzyła (...) Gruczoł sutkowy to magiczna rzecz - ocenił Wheeler. - Widzę przyszłość, w której stado liczące 100 sztuk, odpowiadające małej mleczarni w Illinois lub Wisconsin, będzie w stanie wyprodukować całą insulinę potrzebną krajowi. A większe stado? W ciągu roku mogłoby zaopatrzyć cały świat.
Źródło: Biotechnology Journal, US News