Niesamowite odkrycie greckich naukowców. Znaleźli statek sprzed 5 tys. lat
Podczas czteroletnich badań międzynarodowy zespół naukowców z Greckiej Narodowej Fundacji Badań i greckiego Ministerstwa Kultury u wybrzeży wyspy Kasos na Morzu Egejskim znalazł dziesięć wraków statków. Wiek jednego z nich szacowany jest na nawet pięć tysięcy lat.
Jak podają naukowcy, statki zatonęły w różnych okresach, m.in. w okresie tak zwanej klasycznej Grecji około 460 r. p.n.e., w okresie hellenistycznym pomiędzy 100 r. p.n.e. do 100 r. n.e. i okresie bizantyjskim pomiędzy 800 a 900 r. n.e
Odkryto także statki z okresu rzymskiego, średniowiecza i czasów Imperium Osmańskiego. Jak podaje portal Heritage Daily, najstarszy zatopiony wrak pochodzi z roku 3000 p.n.e., czyli z czasów prehistorycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zespół greckich naukowców odnalazł również drewniany statek z okresu II wojny światowej, który miał ponad 30 metrów długości - donosiła w minionym tygodniu stacja CBS News.
Skarby z dna morza
To jednak nie wszystkie skarby, na jakie natrafili naukowcy. W pobliżu wraków badacze odkryli wiele unikalnych artefaktów pochodzących z Hiszpanii, Włoch, Afryki i Azji Mniejszej. Są to między innymi amfora hiszpańska z pieczęcią na uchwycie, datowana na lata 170-150 p.n.e., naczynia terra sigillata pochodzące z Afryki (ceramika wysokiej jakości o czerwonobrązowej barwie) oraz kamienna kotwica z okresu archaicznej Grecji.
Wszystkie wraki i zatopione "skarby" zostały odnalezione na głębokości od około 20 do 47 metrów pod poziomem morza. Badania prowadzone były w latach 2019-2023, podczas których naukowcy wykonali ponad dwadzieścia tysięcy podwodnych zdjęć, a także po raz pierwszy sporządzili mapę rafy Kasos-Karpathos za pomocą sonaru.
Źródło: Heritage Daily, CBS News, The Irish Sun