Przekop Mierzei Wiślanej. Róża Thun chce zablokować inwestycję w Unii Europejskiej
Europosłanka PO Róża Thun walczy o zatrzymanie prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. "To zagrożenie dla Bałtyku" - przekonuje. Spotkała się w tej sprawie z europejskim komisarzem ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.
09.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:51
Europosłanka PO Róża Thun protestuje ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Poinformowała na Twitterze, że zorganizowała w środę spotkanie z europejskim komisarzem ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusem Sinkevičiusem.
"To zagrożenie dla Bałtyku, temat palący nie tylko dla PL.Reagując na liczne Państwa głosy, zorganizowałam dziś spotkanie z kom. ds. środ. Virginijusem Sinkevičiusem, bo zdecydowane działania są konieczne do ochrony natury i odwrócenia procesu degradacji ekosystemów” - napisała europosłanka.
Dodała, że komisarz potwierdził, że KE traktuje sprawę poważnie. "Są zawiedzeni faktem, że mimo obietnic ze strony Polski, prace na Mierzei Wiślanej ruszyły. Komisarz zapowiedział, ze jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie to w przyszłym miesiącu przedstawi Kolegium Komisarzy wniosek ws. skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE" - napisała. Zapowiedziała także, że komisarz nie wyklucza listu, wzywającego do zaprzestania działań ze strony Polski.
Przekop Mierzei Wiślanej. Polski rząd przekonuje
- Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej ma na celu wzmacnianie polskiej suwerenności, niezależności i wolności - przekonywał w maju Andrzej Duda na konferencji prasowej w Skowronkach, twierdząc, że "nie będziemy już musieli prosić Rosjan o możliwość komunikowania się na Zalew Wiślany poprzez Cieśninę Pilawską, tylko będziemy mieli własne przejście".
- Ta nowa droga morska to test sprawności działań władz państwowych dla dobra regionu. To wielka szansa na rozwój Elbląga, Warmii i Mazur, całego województwa. Skorzysta z tego cała Polska, handel międzynarodowy. Tak napędza się wzrost gospodarczy - powiedział szef rządu.